Jailbreak iPhona może powodować problemy

Spora część użytkowników iPhonów oraz iPadów, od razu po zakupie urządzenia wykonuje na nim jailbreak. I nie chodzi bynajmniej o piractwo, lecz o to, by zyskać w ten sposób swobodę instalowania dowolnych aplikacji, również takich, których Apple nie chce.

Okazuje się jednak, że jailbreak może przysporzyć wielu problemów, gdyż jak twierdzi Stefan Esser ekspert ds. bezpieczeństwa, zdjęcie zabezpieczeń ze smartfonu lub tabletu, może narazić nas na utratę Apple ID oraz haseł zgromadzonych w urządzeniu. Stefan twierdzi, że odkrył malware, stworzony specjalnie do infekowania urządzeń z jailbreak’iem, który powoduje ich częste zawieszanie. To tylko jedna z jego funkcji, a dodatkową jest kradzież haseł.

Esser uważa, że malware pochodzi z Chin i przybywa jako biblioteka Unflod.dylib, która łączy się ze wszystkimi działającymi procesami na urządzeniach Apple z wykonanym jailbreak’iem, podsłuchując wszystkie wychodzące połączenia SSL. Przy ich pomocy kradnie hasła, które wpisujemy na internetowych witrynach, np. na stronie naszego banku, a następnie wysyła je w pliku tekstowym na zdalny serwer.

Na szczęście malware nie pochodzi z Cydii, lecz z zewnętrznego źródła. Co więcej, infekuje tylko 32-bitowe urządzenia, a więc właściciele iPhona 5s, iPada Air oraz iPada mini z Retiną, mogą spaść spokojnie. Niestety usunięcie tego robaka nie jest proste i wymaga przeprowadzenia fabrycznego restartu, co jednocześnie usuwa jailbreak.

Źródło: 9to5mac.com

You may also like...