Komfortowe stanowisko pracy

Większość zawodów związanych z użytkowaniem komputera wiąże się z przebywaniem przez długi czas w pozycji siedzącej. Niewłaściwie zorganizowane miejsce pracy niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, takich jak choroby kręgosłupa, osłabienie wzroku i słuchu, alergia czy nasilenie stanów bólowych i zwyrodnieniowych. Zmiany te nie są zauważalne od razu. Pojawiają się stopniowo i nawet wtedy nie zawsze kojarzymy je z godzinami spędzonymi przy komputerze.

Według naukowców, na „chorobę biurową” cierpi ponad 70% ludzi pracujących przed komputerem. Pacjenci najczęściej skarżą się na bóle głowy, pleców, kręgosłupa, cieśń nadgarstka i zapalenie spojówek. Zwykle nie zdają sobie sprawy, że na komfort pracy wpływa każdy element wyposażenia biura. Niezależnie od tego, czy korzystamy z komputera w domu czy pracy, warto wprowadzić kilka usprawnień na swoim biurku tak, aby stało się ono w pełni funkcjonalne.

Jednym z czynników wpływających na komfort pracy jest właściwe ustawienie monitora. Dotyczy to zarówno zamontowania go w odpowiedniej odległości, wysokości, jak i pod dobrym kątem. Monitor należy ustawić 40-75 cm od użytkownika. Górna krawędź ekranu powinna znajdować się kilka centymetrów powyżej linii wzroku. Ważne jest również umiejscowienie biurka. Najlepiej, żeby stało co najmniej metr od okna. Blat powinien być ustawiony na wysokości łokci pracownika. Ważnym elementem jest odpowiednia głębokość biurka, dzięki której zachowany jest dystans pomiędzy ekranem i użytkownikiem. Monitor powinien być ustawiony bokiem lub tyłem do źródła światła. Prawidłowe ulokowanie miejsca pracy zapobiega bólom oczu i karku.

Jeśli z monitora korzysta kilka osób, np.: w domu lub przy systemie zmianowym w pracy, dobrym rozwiązaniem może być montaż ekranu na specjalnym uchwycie biurkowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu monitor będzie w pełni regulowalny w pionie i poziomie. Dodatkowo pozbędziemy się podstawki i zyskamy miejsce na akcesoria biurowe.

W domowym biurze wystarczy uchwyt na jeden monitor, taki jak ART L-01. Pozwala on na zamontowanie odbiornika o przekątnej od 13 do 27 cali. Dzięki ruchomemu mocowaniu możliwe jest odchylenie go o 90 stopni w pionie i obrót o 360 stopni w poziomie. W przypadku późniejszej wymiany monitora na inny nie trzeba się martwić – dzięki standardowi VESA, który ujednolica sposób rozmieszczenia śrub montażowych, uchwyty marki ART są kompatybilne ze wszystkimi ekranami LCD.

Zobacz najtańsze biurka

Graficy komputerowi i programiści coraz chętniej korzystają z dwóch monitorów. Pracujący w ten sposób chwalą sobie to rozwiązanie, gdyż wpływa korzystnie na efektywność ich pracy. Eksperci radzą, aby ustawić ekran główny na wprost użytkownika, a pomocniczy pod kątem po prawej stronie, pamiętając o oświetleniu z lewej. Takie ustawienie polecane jest osobom praworęcznym. Aby uzyskać pożądany efekt można wyposażyć się w uchwyt ART L-02, przeznaczony do dwóch ekranów. Podobnie jak w przypadku modelu L-01 ma on pełny zakres regulacji. Uchwyty posiadają system maskowania kabli, dzięki czemu wszystkie podłączenia są ukryte i nie dojdzie do przypadkowego strącenia urządzenia ze stołu.

Na forach internetowych gracze komputerowi chwalą sobie wykorzystanie trzech monitorów. Takie rozwiązanie jest coraz chętniej stosowane również w pracy, dla powiększenia obszaru roboczego. Posiadanie trzech ekranów wymaga szerokiego biurka. W celu oszczędzenia miejsca, warto zainwestować w uchwyt ART L-03A. Montowany jest za pomocą podwójnego mocowania. Solidna konstrukcja utrzyma trzy ekrany o przekątnych od 13 do 20 cali.

Dla osób, które w pracują z dużą ilością danych, takich jak maklerzy giełdowi, dostępne są uchwyty na 4, 5 i 6 monitorów. Każdy z zamontowanych wyświetlaczy może ważyć do 10 kg.
Na bezpieczną i efektywną pracę wpływa też odpowiednie siedzisko, wyposażone w regulację wysokości w przedziale 40-50 cm i odchylenia w zakresie 5 stopni do przodu i 30 do tyłu. Według zaleceń specjalistów powinno być odpowiednio wyprofilowane, aby dostosować się do naturalnych wygięć kręgosłupa. Najlepiej, by pozwalało na obrót o 360 stopni wokół osi poziomej i posiadało blokowane kółka.
Poza podstawowym zagospodarowaniem miejsca pracy warto pamiętać o codziennym wietrzeniu pomieszczenia. Lekarze medycyny pracy zalecają 10-minutowe przerwy co 2 godziny pracy biurowej, które można wykorzystać na ćwiczenia relaksujące. Aktywność fizyczna dotleni mięśnie, zmusi je do pracy i zredukuje stres.

Źródło: ART Multimedia

You may also like...