Koniec z plastikowymi opakowaniami żywności; zastąpi je powłoka w spray’u

Naukowcy z uniwersytetów Rutgers i Harvarda opracowali przełomową technologię, która pozwoli pozbyć się plastikowych opakowań. Ich pomysł to powłoka w spray’u, natryskiwana bezpośrednio na produkt.

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić życie bez plastiku, który stał się praktycznie niezbędny w wielu dziedzinach życia. Problem w tym, że stanowi on również zagrożenie dla życia na naszej planecie. Rozkłada się bowiem setki lat, a także zabija mnóstwo zwierząt i ryb, które zaplątują się w plastikowe odpady lub je zjadać.

Z kolei mikroplastik stanowi śmiertelne zagrożenie dla ludzi, gdyż znajduje się w glebie, powietrzu, wodzie, a także żywności. Badania naukowe dowodzą, że cząsteczki mikroplastiku wchłaniają toksyczne związki organiczne, co potrafi aż dziesięciokrotnie zwiększać ich szkodliwość. Przedostając się do naszego organizmu przenika m.in., do układu krwionośnego, co może powodować choroby naczyniowe.

Powłoka w spray’u może zastąpić foliowe opakowania

Naukowcy od lat pracują nad nowymi materiałami, które mogłyby zastąpić plastik i wyeliminować go z użycia. Przełom na tym polu udało się osiągnąć zespołom badaczy z uniwersytetów Rutgers i Harvarda, którzy opracowali opakowania w spray’u. Stworzyli bowiem specjalną powłokę na bazie roślinnej, która byłaby bezpieczniejsza niż opakowania z tworzyw sztucznych.

Włókna oparte na biopolimerach i polisacharydach, natryskiwane na żywność zastąpiłyby tradycyjne opakowania, chroniąc ją przed wpływem czynników zewnętrznych. Co więcej, substancja zawiera naturalne środki przeciwdrobnoustrojowe (kwas cytrynowy, nizynę i olejek tymiankowy), które oprócz zapobiegania psuciu się żywności, mogą zwalczać szkodliwe bakterie i wirusy.

Podczas laboratoryjnych testów, powłoka przedłużyła trwałość awokado o około 50 procent. To kolejna zaleta nowego wynalazku, bo przedłużenie trwałości żywności ograniczyłoby jej marnowanie. Istotne jest również to, że powłoka jest całkowicie biodegradowalna. Z żywności można ją usunąć po prostu spłukując produkt wodą, zaś jej całkowite rozłożenie się zajmuje jedynie trzy dni. Naukowcy liczą też na to, że uda się przekształcić włókna w czujniki, które mogłyby się aktywować w celu zabijania bakterii.

Niestety na razie nie wiemy kiedy taka powłoka mogłaby wejść do seryjnej produkcji i zastąpić plastikowe opakowania. Można jednak założyć, że technologia wciąż wymaga badań, więc miną lata zanim będzie chronić produkty kupowane w pobliskim sklepie.

powłoka

Źródło

You may also like...