Koniec z zaparowanymi okularami; pomoże z tym specjalna powłoka

Naukowcy z Singapuru opracowali specjalną powłokę, która rozwiązuje problem z zaparowanymi okularami. Eliminuje osadzanie się pary oraz brudu na szkłach.

Każdy kto nosi okulary doskonale wie, jak wielkim problemem mogą być zaparowane szkła. Szczególnie w okresie pandemii, gdy musimy w pomieszczeniach zakrywać twarze maseczkami. Wystarczy zrobić wydech i na kilka sekund przestajemy cokolwiek widzieć, gdyż szkła zachodzą parą.

Na szczęście naukowcom z Singapuru udało się ten problem rozwiązać. Badacze z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang, opracowali bowiem specjalną powłokę, dzięki której poliwęglanowe szkła okularów staną się całkowicie wolne od pary. Co więcej, zyskają również właściwości samoczyszczące, więc nie trzeba ich będzie tak często przecierać.

okularami

Proces rozpoczyna się od obróbki soczewki plazmą tlenową. Pozwala to nie tylko oczyścić powierzchnię szkła, ale też poprawić przyczepność cienkiej warstwy, która zostanie następnie nałożona. Składa się ona z dwóch warstw: jednej zawierającej dwutlenek krzemu i drugiej z dwutlenkiem tytanu. Nakłada się je na powierzchnię za pomocą procesu pulsacyjnego osadzania laserowego. Laser służy do odparowania materiałów w komorze próżniowej, które następnie osadzają się na szkłach.

okularami

W efekcie tego procesu na szkłach powstaje cienka warstwa, która powoduje, że osadzające się na nich krople wody rozprowadzają się w jednolity film, który jest przejrzysty. Dzieje się to w zaledwie 93 ms od dotknięcia powłoki przez kroplę cieczy.

Testy wykazały też, że powłoka jest bardzo odporna na ścieranie. Dodatkowym jej atutem jest to, że naniesiony na szkła dwutlenek tytanu wyzwala się pod wpływem światła słonecznego i powoduje rozkładanie zanieczyszczeń organicznych, jak cząsteczki brudu i bakterie. Innymi słowy, okulary z nową powłoką potrafią się samodzielnie czyścić.

Źródło

You may also like...