Kultowy niegdyś Winamp oficjalnie powraca

Producenci popularnego niegdyś odtwarzacza MP3 jakim był Winamp, wypuścili pierwszą jego aktualizację od czterech lat. Wprowadza kilka znaczących zmian, a jedną z nich jest migracja na znacznie nowszą platformę programistyczną.

Wiele lat temu, gdy format MP3 dopiero zaczął wkraczać do naszych domów, pojawił się Winamp. Był to prosty w obsłudze, a jednocześnie bardzo funkcjonalny odtwarzacz plików MP3, który błyskawicznie zdobył popularność. Z czasem zaczął oferować obsługę dodatkowych formatów audio, zaś dzięki szerokiej gamie skórek, każdy z użytkowników mógł dopasować wygląd interfejsu do własnych preferencji.

Firma AOL, do której wówczas należał Winamp, w 2013 roku uśmierciła jednak popularny odtwarzacz. Uznała bowiem, że nie ma szans w starciu z konkurencyjnymi aplikacjami oraz serwisami streamingowymi takimi jak Spotify.

Wydawało się, że to już koniec znanego narzędzia do odtwarzania muzyki, ale tak się nie stało. W 2014 roku Winamp zmienił właściciela, gdyż zakupiła go firma Radionomy, mając wobec niego wielkie plany. Zespół obiecał wówczas sporo zmian, zapewniających m.in., funkcję podcastów i radia, a także bliższy kontakt z artystami.

Od czterech lat deweloperzy nie wypuścili jednak żadnej aktualizacji do aplikacji, więc wielu sądziło, że umarła już śmiercią naturalną. Nic bardziej mylnego, gdyż właśnie pojawił się jego najnowszy build Winamp 5.9 RC1 Build 9999. Twórcy twierdzą, że jest on kulminacją 4-letniej pracy dwóch różnych zespołów programistów.

W nowej wersji wprowadzono wiele zmian. Największa z nich jest jednak niewidoczna dla użytkowników, gdyż dotyczy przejścia na nowszą platformę programistyczną, co powinno ułatwić rozwój aplikacji. Twórcy obiecują, ze po zakończeniu testów dodadzą kilka zupełnie nowych funkcji.

Winamp

Źródło

You may also like...