LeakerLocker atakuje Androida i kradnie dane

Na Androida pojawiło się nowe, groźne malware o nazwie LeakerLocker. Kradnie informacje znajdujące się w telefonie użytkownika. Następnie domaga się od niego okupu, gdyż w przeciwnym wypadku opublikuje je w sieci.

Działanie ransomware sprowadza się do zaszyfrowania danych na urządzeniu użytkownika, a następnie żądaniu okupu za ich odblokowania. Na Androida pojawiło się jednak zupełnie nowe malware, które działa w podobny sposób, choć zamiast blokować dane, udostępnia je publicznie.

Specjaliści z firmy McAfee odkryli w Google Play Store bardzo groźne malware LeakerLocker, atakujące sprzęt z systemem Google. Aplikacja działa jak ransomware, lecz nie szyfruje plików. Zamiast tego blokuje telefon użytkownika, kradnąc w tle znajdujące się na nim dane. Są to adresy email, kontakty, historię przeglądania, wiadomości tekstowe, połączenia, informacje o urządzeniu, a nawet zdjęcia. Robak żąda następnie okupu, a jeśli nie zostanie on zapłacony, wówczas dane trafią do internetu.

Robaka odkryto w takich aplikacjach, jak Wallpapers Blur HD oraz Booster & Cleaner Pro. Każda z nich została pobrana tysiące razy, a w Google Play Store napisano ich recenzje. McAfee ostrzega, by nie płacić przestępcom żadnych pieniędzy. Google już zostało o tym powiadomione i aplikacje zaraz powinny zniknąć ze sklepu.

LeakerLocker

Źródło: Mcafee

You may also like...