Lenovo prezentuje laptopa rodem z filmów sci-fi; jego ekran jest przezroczysty

Na targach MWC 2024, Lenovo zaprojektowało koncepcyjny model laptopa o nazwie ThinkBook Transparent Display Laptop Concept. Jego niezwykłość polega na przezroczystym ekranie.

Producenci laptopów, na przestrzeni ostatnich lat zaprezentowali wiele pomysłów na udoskonalenie tego popularnego sprzętu. Większość projektów skupia się na wyświetlaczach, a pod tym względem szczególnie wyróżnia się firma Lenovo, która ma bardzo śmiałe pomysły na usprawnienia przenośnych komputerów.

ThinkBook Transparent Display Laptop zaskakuje konstrukcją ekranu

Podczas ubiegłorocznej edycji targów Mobile World Congress, chiński producent zaprezentował koncepcyjny laptop ze zwijanym ekranem. Urządzenie, które normalnie posiada 12,7” ekran o proporcjach 4:3, za naciśnięciem przycisku może go rozwinąć do 15,3” i proporcji 8:9. W trybie złożonym, ma wówczas rozdzielczość 2024 x 1604 pikseli, zaś po jego rozwinięciu, uzyskiwane jest 2024 x 2368 pikseli.

W tym roku chiński producent również pokazał laptop z nietypowym ekranem. Tym razem jednak nie rozwija się, lecz jest całkowicie przezroczysty. Projekt o nazwie ThinkBook Transparent Display Laptop, posiada 17,3” wyświetlacz, który jest przejrzysty i można widzieć wszystko co się za nim znajduje.

Zastosowano tu całkowicie bezramkowy ekran z technologią MicroLED, który zapewnia do 55% przejrzystości, gdy jest wyłączony lub w momencie wyświetlania czarnych pikseli. Gdy prezentowany jest jaśniejszy obraz, wówczas ekran staje się coraz mniej przezroczysty. W końcu zmienia się w całkowicie nieprzezroczystą białą powierzchnię, prezentującą obraz o jasności 1000 nitów.

ThinkBook Transparent Display Laptop
Źródło: Lenovo

Taki laptop z przezroczystym ekranem wygląda z pewnością bardzo interesująco, ale pojawia się pytanie o praktyczność takiego sprzętu. Widok przedmiotów znajdujących się za wyświetlaczem, lub siedzący naprzeciwko współpracownik, mogą być rozpraszające i przeszkadzać w pracy. Lenovo uważa jednak, że może to być idealne rozwiązanie dla artystów zajmujących tworzeniem rysunków. Można np. ustawić laptopa naprzeciwko jakiegoś obiektu, który artysta chce naszkicować, a wówczas będzie go cały czas widział podczas tworzenia rysunku.

Sprzęt stworzony z myślą o artystach

Do normalnego użytkowania, ThinkBook Transparent Display Laptop może jednak średnio się nadawać, ponieważ zastosowana technologia ma pewne ograniczenia. Lenovo wyjaśnia bowiem, że zamontowany w sprzęcie panel MicroLED, wyświetla obraz w rozdzielczości jedynie 720p. Jak na współczesne standardy jest to zbyt mało, więc laptop mógłby być użyteczny np. do pisania tekstu, ale w multimedialnych zastosowaniach średnio by się już sprawdził.

Co ciekawe, gdyby producent zdecydował się na panel OLED, zamiast MicroLED, rozdzielczość obrazu zostałaby zmniejszona do 480p. To jeszcze bardziej ograniczyłoby jego użyteczność. Poza tym w pokazanym prototypie, producent nie ma możliwości ręcznego ustawienia nieprzezroczystości całego ekranu laptopa. Niezależnie od tego, czy wyświetla on białą, czarną zawartość czy jakiekolwiek kolory pomiędzy nimi.

Inną kwestią jest klawiatura, która w prototypie jest całkowicie płaska, ponieważ to ekran dotykowy. W momencie gdy chcemy szkicować i zbliżymy do niej rysik, wówczas jej obraz znika. Podobnie dzieje się, gdy całkowicie odejdziemy od sprzętu. Oczywiście rysowanie staje się dzięki temu wygodniejsze, jednak wiele osób wolałoby podczas pisania czuć klawisze oraz ich nacisk. Brak tych doznań, dla niektórych mógłby być przeszkodą nie do przeskoczenia. Oczywiście taki właśnie był zamysł producenta. Laptop zaprojektowano przede wszystkim z myślą o wykorzystaniu go jako tablicy kreślarskiej, nie zaś sprzętu do normalnej pracy.

Na szczęście zainstalowana w komputerze sztuczna inteligencja, może trochę zniwelować problemy z nietypową konstrukcją klawiatury. Może bowiem znacznie ułatwić jego obsługę, umożliwiając wykonywanie działań za pomocą komend głosowych.

Lenovo ThinkBook Transparent Display Laptop Concept jest na razie tylko konceptem i nie wiadomo czy kiedykolwiek wejdzie do seryjnej produkcji. Wprawdzie taki laptop prezentuje się bardzo futurystycznie i jego wygląd może się podobać. Jednak raczej trudno sobie wyobrazić normalną pracę na takim sprzęcie.

You may also like...