Apple usunęło z App Store aplikację dla stalkerów

Apple usunęło ze sklepu App Store aplikację dla stalkerów. Program o nazwie Like Patrol umożliwiał bowiem szczegółowe śledzenie użytkowników portalu Instagram, bez ich wiedzy.

W październiku bieżącego roku Instagram usunął ze swej aplikacji zakładkę Following. Narzędzie zapewniało bowiem dostęp do interakcji użytkownika na portalu, informacji o przyjaciołach oraz o tym co robią ludzie, których konta śledzimy. Zakładka wzbudziła jednak sporo kontrowersji, gdyż wielu użytkowników uważało, że pokazuje zdecydowanie zbyt wiele informacji.

Wbrew pozorom usunięcie zakładki Following niewiele zmieniło. W App Store pojawiła się aplikacja Like Patrol, którą szybko okrzyknięto mianem Following na sterydach. Narzędzie posiadało bowiem wiele funkcji, umożliwiających śledzenie zachowania użytkownika w serwisie, całkowicie bez jego wiedzy. Powiadamiało więc stalkera o tym, co dana osoba robi na swym koncie, jakie wpisy ją interesują itp. Krótko mówiąc wyciągała mnóstwo danych z profili użytkowników, co było niezgodne z polityką serwisu.

Na szczęście użytkownicy Instagrama nie muszą już martwić się aplikacją Like Patrol. Nie da się już pobrać jej ze sklepu App Store, gdyż Apple ją stamtąd usunęło. Firma uznała, że produkt narusza regulamin, co pozwoliło pozbyć się jej z oferty. Nie wiemy wprawdzie o jaki dokładnie o jaki punkt regulaminu chodzi, ale można się domyśleć, że jest to zbieranie danych i naruszanie prywatności.

Like Patrol

Źródło

You may also like...