Luka w zabezpieczeniach routerów Linksys zagraża użytkownikom

Specjalista ds. bezpieczeństwa Troy Mursch odkrył lukę w zabezpieczeniach routerów Linksys. Zapewnia hakerom dostęp do historii podłączonych urządzeń domowych.

Oprogramowanie zarządzające pracą elektronicznych urządzeń nigdy nie jest idealne i czasem może mieć dziury. Problem staje się poważny, gdy pojawiają się w sprzęcie zapewniającym nam dostęp do internetu. Hakerzy mogą bowiem wykorzystać je na bardzo różne sposoby. Na przykład podsłuchując przesyłane dane, są w stanie wykraść login do naszego konta bankowego.

Ekspert ds. bezpieczeństwa Troy Mursch odkrył właśnie lukę w internetowych routerach firmy Linksys. Specjalista ustalił, że aż 33 modele urządzeń tego producenta, mają dziurę w systemie zabezpieczeń, która umożliwia dostęp do historii podłączonych urządzeń. Do ujawnianych informacji zaliczymy m.in., adres MAC, nazwę urządzenia, wersję systemu itp.

Co gorsza, luka pokazuje też czy użytkownik zmienił standardowe hasło do routera na swoje własne. A to jest już poważnym zagrożeniem, bo w teorii haker może uzyskać pełny dostęp do naszego sprzętu. Ekspert ustalił, że luka dotknęła ponad 25 tys. routerów, natomiast około 4000 z nich nadal używa fabrycznego hasła.

Linksys szybko wydał oświadczenie, w którym twierdzi, że nie udało się odtworzyć luki, o której donosi specjalista. Producent wyjaśnia, że przy pomocy tej techniki haker nie byłby w stanie uzyskać dostępu do informacji. Firma nie wyklucza jednak, że można tego dokonać na sprzęcie ze starszą wersją firmware’u lub w urządzeniach z ręcznie wyłączonym firewallem.

Użytkownicy powinni więc zadbać o to, by na ich sprzęcie zawsze było zainstalowane najnowsze oprogramowanie.

Linksys

Źródło: Badpackets.net

You may also like...