Koniec marzeń o reality show na Marsie. Firma Mars One ogłosiła bankructwo

Firma Mars One Ventures obiecująca bilet na Marsa, właśnie ogłosiła bankructwo. Jej założyciel Bas Lansdorp twierdzi jednak, że to nie koniec jej działalności.

Kilka lat temu głośno zrobiło się o szwajcarskiej firmie Mars One, która przedstawiła śmiały pomysł prywatnej wyprawy na Marsa. Przedsiębiorstwo obiecywało bilet w jedną stronę na Czerwoną Planetę, na której śmiałkowie mieliby spędzić resztę swego życia, uczestnicząc w reality show.

Mars One Ventures twierdziło, że projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem. Firma otrzymała ponoć ponad 200 tys., zgłoszeń od kandydatów z całego świata, którzy chcieliby uczestniczyć w projekcie. Wybrano z nich wstępnie setkę osób, z których następnie pozostałby jedynie kilkoro najlepszych kandydatów. Po tym jak media zweryfikowały liczbę zgłoszeń okazało się, że było to kłamstwo i w rzeczywistości nadeszło jedynie 2761 aplikacji.

Pomysł od samego początku wydawał się mocno podejrzany, a w mediach pojawiały się nawet głosy, że jest to zwykłe oszustwo. Firma nie posiadała bowiem odpowiedniego zaplecza naukowego i technologicznego, by zrealizować swą wizję. Nie miała też żadnego doświadczenia w produkcji sprzętu lotniczego. Przedsiębiorstwo zapewniało jednak, że kupi odpowiednie wyposażenie. Natomiast fundusze na sfinansowanie misji będą pochodziły z reality show, które miałoby odbywać się na Marsie.

Reality show na Marsie raczej się nie odbędzie

Przedsiębiorstwo twierdziło również, że zanim w podróż wybiorą się ludzie, najpierw na planetę wysłane zostaną roboty. Miałyby tam dostarczyć odpowiednie wyposażenie oraz zapasy potrzebne astronautom. Misje początkowo miały się rozpocząć w 2018 roku, lecz później przesunięto datę startu na połowę 2020 roku. Załogowa misja wystartowałaby natomiast w 2031 roku.

Na to są jednak nikłe szanse, gdyż jak informują media, Mars One ogłosiło bankructwo, a następnie rozwiązało organizację odpowiedzialną za projekt. Założyciel firmy Bas Lansdorp twierdzi jednak, że to nie koniec. W rozmowie z mediami powiedział, że nadal funkcjonuje komercyjny oddział Mars One, który poszukuje obecnie inwestorów. Lansdrop wyjaśnił również, że bankructwo dotyczy jedynie Mars One Ventures AG i nie wpływa na finansową sytuację Fundacji Mars One, będącą motorem napędowym misji.

Mimo tych wyjaśnień, obecnie mało kto wierzy już, że projekt uda się doprowadzić do końca. Na szczęście jest jeszcze Elon Musk, który również ma w planach załogową misję na Marsa. W przeciwieństwie do Mars One, jemu może się to udać.

Mars One

Źródło: Theverge.com

You may also like...