Mayman Aerospace pokazało nowy prototyp latającego motocykla P2 Speeder
Firma Mayman Aerospace zaprezentowała trzeci już prototyp latającego motocykla P2 Speeder. Wykonano go w pełnej skali i ma możliwość wznoszenia się w powietrze.
Za kilka lat drogi staną się jeszcze bardziej zakorkowane, więc transport ludzi będzie musiał przenieść się w powietrze. Parę firm pracuje więc nad latającymi samochodami, które w przyszłości będą mogły zabierać na pokład pasażerów. Niektóre idą jednak w nieco innym kierunku i projektują latające motocykle. Jedną z nich jest Mayman Aerospace, będąca oddziałem JetPack Aviation, która pracuje nad maszyną o nazwie P2 Speeder.
To latający pojazd pionowego startu, który bardzo przypomina z wyglądu motocykl. Oczywiście nie ma kół jak typowy jednoślad, gdyż jest to wyłącznie konstrukcja latająca. Jednak jego wygląd nasuwa nam jednoznaczne skojarzenie z typowym ścigaczem.
Firma pokazała właśnie trzeci prototyp swego projektu, który posiada obudowę z włókna węglowego oraz siedzisko dla pilota. Maszyna ma też modułową konstrukcję, dzięki której można ją dopasować do aktualnych potrzeb. Dzięki temu można np., zamontować zdalne sterowanie, które pozwala kontrolować pojazd z bezpiecznego miejsca. Można również wyposażyć go w system autonomicznego lotu, a wówczas będzie przemieszczał się samodzielnie po zaprogramowanej trasie.
Możliwość lotu zapewnia w osiem silników odrzutowych, których pracę kontroluje opatentowany komputer pokładowy. W razie potrzeby może równoważyć ciąg w poszczególnych silnikach, aby utrzymać stabilność lotu.
Na razie nie znamy szczegółów technicznych tego pojazdu, a więc nie wiadomo jaką ma prędkość i pułap oraz jaki dystans może pokonać. Na szczegółowe informacje musimy więc trochę poczekać.
Jakie mogą być zastosowania dla takiej nowinki technologicznej? Wbrew pozorom bardzo duże. Oczywiście maszyna z pewnością wzbudzi zainteresowanie wojska, umożliwiając szybkie przerzucenie żołnierzy z oddziałów specjalnych w określone miejsce. Może też przydać się ratownikom medycznym, umożliwiając szybkie dotarcie do pacjenta, a także posłużyć np., do transportu organów do przeszczepu.
Technogadżet w liczbach