Mechaniczna pszczoła odbyła swój pierwszy lot

Naukowcy z Uniwersytetu Harwarda wynieśli szpiegowanie ludzi na zupełnie nowy poziom. Pierwszy testowy lot skonstruowanej przez nich robo-pszczoły, zakończył się pełnym sukcesem.

Prace nad urządzeniem zwanym RoboBee, które waży mniej niż 1/10 grama, prowadzone były od ponad dekady, ale wreszcie można uznać, ze zakończyły się pełnym sukcesem, ponieważ robot odbył właśnie swój pierwszy lot. Podczas testu, miniaturowa maszyna o wielkości połowy biurowego spinacza i wadze 0,1 grama, była w stanie na kilka sekund zawisnąć bez ruchu w powietrzu, a następnie przelecieć zaprogramowaną wcześniej trasą.

Robot powstał w celu badania lotu insektów, jest inspirowany biologią muchy. Posiada miniaturowe ciało, oraz dwa bardzo cienkie skrzydełka, które poruszają się z częstotliwością 120 razy na sekundę, stając się niemalże niewidzialne. Oczywiście stworzenie RoboBee nie było zadaniem łatwym i nie chodzi tu tylko o wykorzystaną technologię. Każda część tego miniaturowego robota, została stworzona w całości ręcznie. Poza tym należało rozwiązać kwestię napędu.

W dużych robotach poruszaniem kończyn zajmują się elektromagnetyczne silniki. Tymczasem RoboBee jest na to za mały, więc należało opracować inną metodę. Maszyna lata więc za pomocą piezoelektrycznych siłowników, będących ceramicznymi strunami rozszerzającymi się i kurczącymi w polu elektrycznym. Jednak najważniejsza technologia znajduje się w ciele wykonanym z włókien, gdzie znajduje się system kontrolny.

A tak RoboBee wygląda w akcji.

Źródło: Cbsnews.com

You may also like...