MediaTek nadal oszukuje w benchmarkach procesorów

Kilka lat temu firmę MediaTek przyłapano na oszukiwaniu w benchmarkach mobilnych. Wygląda na to, że przedsiębiorstwo nadal to robi, tłumacząc się że jest to powszechna praktyka w tej branży.

Wiele osób kupując nowy smartfon wymaga, aby urządzenie jak najmocniejsze. Wybierając sprzęt kierują się więc benchmarkami prezentującymi wydajność poszczególnych modeli. Niestety życie pokazuje, że nie jest to do końca wiarygodne źródło. Producenci nauczyli się bowiem oszukiwać narzędzia do testowania urządzeń mobilnych i mimo kilku skandali, wygląda na to, że nadal to robią.

Kilka lat temu na oszukiwaniu w benchmarkach przyłapano firmę MediaTek. W mediach zrobił się ogromny szum, a wielu straciło do firmy zaufanie. Można by sądzić, że tajwański producent wyciągnie z tego jakąś lekcję i przestanie wprowadzać klientów w błąd. Nic bardziej mylnego, gdyż producenta ponownie na tym przyłapano.

Wszystko zaczęło się od testu witryny AnadTech, która odkryła, że procesor Helio P95 pobił nowocześniejszy i wydajniejszy procesor Dimensity 1000L. Po bliższej analizie sprzętu odkryto, że procesor MediaTeka wykrywa określone benchmarki, a następnie aktywuje tryb sportowy. Zapewnia on maksymalną wydajność, kosztem baterii i znacznego skrócenia czasu pracy. Jest to podobne działanie do tego, o której kilka lat temu oskarżono producenta.

Najciekawsza była jednak odpowiedź przedsiębiorstwa na zarzuty o oszustwo. Firma wcale tego nie ukrywa i twierdzi, że jest to powszechna praktyka w tej branży, zaś producenci mogą wyłączyć tryb sportowy kiedy tylko chcą. Według tajwańskiej firmy wszyscy, łącznie z Qualcommem, używają tej samej taktyki.

To oświadczenie wskazuje, że choć od skandalu z zawyżaniem wyników testów minęło już kilka lat, to nic się w branży nie zmieniło. Firmy nadal działają w ten sam sposób, przez co niestety cierpią klienci. Wielu kupuje bowiem sprzęt kierując się jego wydajnością w testach, a tymczasem okazuje się, że w rzeczywistości ta wydajność nie jest na co dzień dostępna.

MediaTek

Źródło

You may also like...