Najbardziej biała farba na świecie zastąpi klimatyzację

Badacze z Uniwersytetu Purdue opracowali najbardziej białą farbę na świecie. Odkrycie trafiło już do popularnej Księgi Rekordów Guinessa, a jego celem jest pomoc w walce ze zmianami klimatu.

Globalne ocieplenie jest już faktem, a zmiany klimatu widoczne są praktycznie na każdym kroku. Naukowcy z całego świata pracują więc nad projektami, których celem jest ratowanie naszej planety i ograniczenie skutków ocieplenia. Jednym z ciekawszych jest wynalazek naukowców z Uniwersytetu Purdue, którzy opracowali najbardziej białą farbę na świecie.

Prace nad realizacją tego pomysłu rozpoczęły się siedem lat temu, a jego celem było oszczędzanie energii oraz walka ze zmianami klimatu. Farba powstała, aby odbijać światło słoneczne padające na ściany budynku, co ograniczyłoby jego nagrzewanie i potrzebę używania klimatyzacji. Właściwości sprawiające, że farba doskonale odbija światło sprawiły również, że jest niezwykle biała.

białą farbę

Farba może odbijać 98,1 procent promieniowania słonecznego, emitując jednocześnie ciepło podczerwone. Ponieważ pochłania mniej ciepła niż emituje, naukowcy twierdzą, że powierzchnia pokryta ich farbą byłaby schładzana do temperatury niższej od otoczenia bez użycia energii elektrycznej.

białą farbę

Wynalazek znacznie różni się więc od typowej białej farby dostępnej na rynku. Obecne farby zaprojektowane do odbijania ciepła, mogą odbijać tylko 80 do 90 procent światła słonecznego. Nie potrafią jednak sprawić, że ich powierzchnia będzie mieć niższą temperaturę od otoczenia.

Zdaniem zespołu, gdyby nowa farba została użyta do pokrycia dachu o powierzchni około 92 mkw., skutkowałoby to mocą chłodzenia do 10 kW. To znacznie więcej niż zużywają klimatyzatory stosowane w typowych domach.

białą farbę

Na razie nie wiemy kiedy nowa farma trafi do sklepów, ale naukowcy już teraz dążą do komercjalizacji wynalazku. Złożyli już wnioski patentowe i połączyli siły z firmą, która zajmie się produkcją i sprzedażą farby. Gdy pojawi się na rynku, może odegrać ważną rolę w walce ze zmianami klimatu. Pozwoli bowiem ograniczyć konieczność używania klimatyzacji, co dodatkowo korzystnie wpłynie na domowe budżety.

Źródło

You may also like...