Najmniejszy na świecie robot mikroelektroniczny opracowany w Niemczech

Zespół międzynarodowych naukowców z Chemnitz University of Technology, stworzył najmniejszy na świecie robot mikroelektroniczny. Ich wynalazek napędzany jest przez bąbelki tlenu.

W filmach z gatunku sci-fi często widzimy mikroroboty, które potrafią leczyć ludzki organizm, sprawnie eliminując wszelkie choroby. Na razie taka technologia jest niedostępna na rynku, ale dzięki wysiłkom naukowców z całego świata, być może za kilka lat będziemy dysponować podobnym rozwiązaniem. Z pewnością pomogą w tym badania międzynarodowego zespołu naukowców, prowadzone w niemieckim Chemnitz University of Technology.

Pracujący tam inżynierowie stworzyli najmniejszy na świecie robot mikroelektroniczny. Wymiary mechanizmu wynoszą zaledwie 0,8 x 0,8 x 0,14 mm i jest on sterowany bezprzewodowo za pomocą zewnętrznego transmitera. Elektryczny sygnał wysyłany przed nadajnik trafia do indukcyjnej cewki znajdującej się w korpusie maszyny. Cewka rozgrzxewa następnie jedną z dwóch polimerowych rurek, zasysających roztwór nadtlenku wodoru, w którym maszynę zanurzono. Niewielka ilość platyny znajdująca się w każdej z rurek powoduje reakcję katalityczną wytwarzającą bąbelki tlenu. Wyrzucane z jednego z końców wytwarzają następnie ciąg, umożliwiający maszynie poruszanie się.

robot mikroelektroniczny

Robot nie tylko potrafi się samodzielnie poruszać, ale dysponuje także swego rodzaju manipulatorem. Jest to specjalny siłownik składający się z polimeru termoaktywnego. Reagując na zwiększanie lub zmniejszanie temperatury, manipulator otwiera się lub zamyka, umożliwiając chwytanie małych obiektów. Robot dodatkowo może posiadać niewielkie źródło światła w technologii LED.

Naukowcy wyjaśniają, że ten niewielki robot świetnie nadawałby się do dostarczenia leków do określonych części ciała. Pozwoliłoby to zwiększyć skuteczność terapii oraz uniknąć skutków ubocznych. Zanim jednak taka maszyna będzie gotowa do użytku, poczekamy zapewne kilka lat.

Źródło

You may also like...