Zaprojektuj dla NASA instrumenty do eksploracji Księżyca

NASA szuka chętnych do projektowania nowych instrumentów oraz technologii potrzebnych do eksploracji Księżyca. Agencja wykorzysta je w przyszłych misjach.

NASA jakiś czas temu znowu zainteresowała się Księżycem i zamierza ponownie rozpocząć jego eksplorację. Agencja planuje wysłanie tam szeregu nowych pojazdów, które pozwolą lepiej poznać powierzchnię ziemskiego satelity. Część projektowanego sprzętu to standardowe duże łaziki, o dużych możliwościach zapewnianych przez skomplikowane instrumenty. Oprócz nich pojawią się jednak także małe pojazdy, wyposażone w nowe technologie. Pomogą agencji w gromadzeniu danych potrzebnych w nowym programie NASA Artemis.

Oczywiście agencja na tę chwilę nie dysponuje takowym sprzętem, gdyż trzeba go najpierw stworzyć. Dlatego przygotowano nowy konkurs o nazwie “Honey, I Shrunk the NASA Payload”, który w tym pomoże. Jego uczestnicy będą projektowali nowe, miniaturowe pojazdy badawcze oraz instrumenty, które pojawią się na ich pokładzie.

Zasady konkursu wymagają stworzenia technologii o rozmiarach zbliżonych do kostki mydła. Pierwszy etap to poszukiwanie nowych pomysłów, natomiast kolejne zakładają stworzenie prototypu, testy oraz dostarczenie gotowego produktu.

Agencja ma nadzieję, że konkurs ułatwi konstruowanie nowej generacji instrumentów, sensorów i technologii przydatnej w eksploracji Księżyca. Oczywiście uczestnicy nie odejdą z pustymi rękami, gdyż pula nagród to 160 tys. dolarów, które przeznaczone są dla zwycięzców w kilku kategoriach.

Zgłoszenia przyjmowane są do 1 czerwca, natomiast na razie nie wiemy kiedy technologia stworzona w ramach tego programu będzie gotowa do wysłania w kosmos.

NASA

Źródło

You may also like...