Nastolatki opracowały inteligentne prezerwatywy

Prezerwatywa teoretycznie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale nawet ona bywa czasem zawodna i można się zarazić niemiłą niespodzianką. Grupa nastolatków z Wielkiej Brytanii opracowała jednak specjalną prezerwatywę, która nas przed tym uchroni.

Polska młodzież opracowuje głównie nowe sposoby wprowadzania alkoholu i dopalaczy do organizmu, a w tym czasie brytyjska młodzież tworzy wynalazki mogące ratować życie, a przynajmniej chroniące przed groźnymi chorobami wenerycznymi. 14-letni Daanyaal Ali, 13-letni Muaz Nawaz oraz 14-letni Chirag Shah, uczniowie z Newton Academy in Illford wygrali właśnie nagrodę w konkursie nowych technologii TeenTech Awards, w kategorii “Przyszłość Zdrowia”, zgarniając łącznie 1000 funtów.

Nastolatki opracowały bowiem zmieniającą kolor prezerwatywę. Nie chodzi tu jednak o walory estetyczne lecz zdrowotne, gdyż wspomniany wynalazek ma na celu wykrywanie w organizmie chorób przenoszonych drogą płciową. Jej powierzchnię pokryto warstwą antyciał, które wchodzą w reakcję z antygenami chorób i powodują zmianę koloru.

Gdy prezerwatywa zabarwi się na zielono, oznacza to chlamydię. Żółty kolor opryszczkę, zaś błękitny – syfilis. Prezerwatywa wykrywa także brodawczaka ludzkiego, powodującego powstawanie brodawek narządów płciowych. Istotne w tym wynalazku jest to, że powierzchnia prezerwatywy pokryta jest z dwóch stron, a więc może wykryć choroby zarówno u mężczyzny, jak i kobiety.

Projekt o nazwie S.T.EYE jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju i wymaga jeszcze włożenia sporo pracy, by zmienić go w komercyjny produkt. Wynalazcy mają jednak nadzieję, że wkrótce uda się im tego dokonać.

Źródło: Dailymail.co.uk

You may also like...