Naturalny filtr rozwiąże problem z dostępem do wody pitnej

Naukowcy z MIT opracowali prototypowy filtr, pozwalający wyeliminować problem z dostępem do wody pitnej. Wynalazek wykorzystuje do filtrowania gałęzie drzew.

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, jednak z roku na rok rośnie problem z dostępem do czystej wody pitnej. Naukowcy szacują, że za kilka dekad dla wielu milionów osób będzie to niedostępny luksus. Tymczasem człowiek nie może żyć bez wody, nie mówiąc już o roślinach, które również sporo jej potrzebują.

Naturalny filtr usunie z wody groźne bakterie

Oczywiście istnieją systemy odsalania wody morskiej, dzięki którym można ją przystosować do spożycia, jednak na razie są mało przydatne. Ich wydajność jest zbyt niska, aby zaspokoić coraz bardziej rosnące potrzeby ludzkości. Ale być może naukowcy z MIT mają na to radę. Inżynierom udało się bowiem stworzyć system filtracji wody, który oczyszcza ją za pomocą gałęzi drzew.

Testy przeprowadzone w Indiach okazały się bardzo obiecujące. Pokazały, że jest tania i naturalna opcja filtracji dająca czystą wodę zdatną do picia. Jako filtry wykorzystywane są drzewa, takie jak sosna, czy miłorząb. Zawierają bowiem drewno bielaste, czyli tzw., biel która jest wyłożona kanałami zwanymi ksylemem przypominającymi słomkę. Zasysa on wodę do pnia i gałęzi drzewa zapewniając mu wilgoć niezbędną do życia. Przewody łączą cienkie membrany działające jak naturalne sita, które są w stanie odfiltrować bąbelki z wody i soku.

Tania metoda uzyskiwania wody pitnej

Inżynierowie badając naturalne możliwości filtracyjne bieli, wyprodukowali proste filtry wykonane z przekrojów poprzecznych gałęzi. Przeprowadzone eksperymenty wykazały, że konstrukcja może bardzo skutecznie usuwać z wody różne bakterie. Taki naturalny filtr potrafi usuwać patogeny, takie jak bakterie E.coli oraz retrowirusy.

filtr

Testy laboratoryjne wykazały, że takie naturalne filtry mogą usuwać bakterie z wody pochodzącej ze źródeł, wodociągów oraz wód gruntowych. Co więcej, MIT opracowało również techniki wydłużania okresu trwałości filtra. Dzięki temu drewniane dyski nie stracą swych właściwości filtrujących, nawet gdy będzie się je przechowywane w suchej postaci przez co najmniej dwa lata.

Opracowany przez MIT prototypowy system filtrach wyposażony w wymienne filtry ksylemowe, potrafi oczyszczać wodę z prędkością 1 litra na godzinę. Obecnie naukowcy badają możliwość wykorzystania takich filtrów na dużą skalę w rejonach, gdzie zanieczyszczona woda pitna jest główną przyczyną chorób i zgonów.

Źródło

You may also like...