Niemiecki robot będzie badał Księżyc

Po wielu latach przestoju ponownie rozpoczęto podbój kosmosu. Na razie planowana jest eksploracja Księżyca w poszukiwaniu zamarzniętej wody, a zajmą się tym najnowsze roboty.

Niemieccy inżynierowie z DFKI Robotics Innovation Center oraz ZARM, pracują nad parą niewielkich robotów, które pomogłyby szukać na Księżycu śladów wody. Projekt o nazwie RIMRES (Reconfigurable Integrated Multi Robot Exploration System) ma na celu skonstruowanie niewielkiego, 6-nożnego robota, który byłby przenoszony w określone miejsca przez szybki transporter kołowy, a następnie zajmowałby się zbieraniem próbek.Łazik SHERPA to dość długa, bo aż 240 cm maszyna ważąca 200 kilogramów, wyposażona w hybrydowy system zawieszenia składający się z kończyn oraz kół, który łatwo adaptuje się do powierzchni. Dzięki kołom łazik może szybko przemieszczać się przez wyboisty teren, a gdy zajdzie taka potrzeba, cztery niezależne kończyny pozwolą mu wspinać się na skały i uwolnić w przypadku utknięcia. Jego głównym celem jest jednak transportowanie robota zwiadowczego eksplorującego księżycowe kratery, który może być przewożony podczepiony pod SHERPĄ, lub trzymany w ramieniu o długości 1,8 metra.

Mały robot nazywa się CREX (Crater Explorer) i ma zaledwie 96 cm długości oraz waży 27 kilogramów. Jest zbyt mały i zbyt wolny, by samodzielnie się poruszać, dlatego właśnie transportem zajmie się SHERPA. Każda z czterech kończyn robota posiada wiele sensorów, pomagających mu w przemieszczaniu się.

Niestety zanim oba roboty wybiorą się na Księżyc, minie zapewne jeszcze kilka dobrych lat, bo na razie muszą zostać dopracowane i przetestowane.

Źródło: Robotik.dfki-bremen.de

You may also like...