Niezwykła suknia utkana z pajęczyny

Pająk to bardzo unikalne stworzenie ze względu na możliwość tkania niezwykle wytrzymałej sieci. Naukowcy już od dawna usiłują ją skopiować, jednak dotychczas koszt produkcji był zbyt wysoki, by stosować na szerszą skalę. Ale to udało się zmienić pewnej azjatyckiej firmie.

Japońska firma Spiber Inc., z Tsuruoka City w prefekturze Yamagata chwali się, że jest pierwszą firmą na świecie, która na masową skalę rozpoczęła produkcję syntetycznego włókna pajęczego. W związku z tym zorganizowano w Tokyo prezentację, na której można było zobaczyć błękitną suknię wykonaną w całości ze sztucznej pajęczyny.

Warto zaznaczyć, że pajęczyna jest wyjątkowym materiałem, ponieważ jest wytrzymalsza od stali i bardziej elastyczna od nylonu. Poprzednie metody produkcji syntetycznego włókna pajęczego były bardzo kosztowne ze względu na konieczność stosowania wysoce toksycznych materiałów. Jednak Spiber Inc., rozwiązało ten problem za pomocą specjalnych mikrobów. Genetycznie zmodyfikowane bakterie tworzą identyczną proteinę, co używana w pajęczynie i to w bardzo szybkim tempie.

Osiągnięcie Spiber Inc., jest bardzo ważne dla świata, ponieważ pozwoli na szersze zastosowanie pajęczego włókna m.in. w motoryzacji oraz przemyśle medycznym.

Źródło: Spiber.jp

You may also like...