Niezwykły plaster usprawni pracę zrobotyzowanych chirurgów
Badacze z MIT opracowali nietypowy plaster do łatania wewnętrznych ran. Produkt przypominający origiami powstał specjalnie dla mechanicznych narzędzi chirurgicznych.
Zabiegi chirurgiczne przeprowadzane na ludzkim organizmie coraz częściej wykonuje się za pomocą robotów. Urządzenia te idealnie nadają się do zabiegów o niskim poziomie inwazyjności, gdyż są niewielkie, a przy tym bardzo precyzyjne. Dzięki ich zastosowaniu pacjent może znacznie szybciej opóźnić szpital oraz wrócić do pełni sił.
Niestety taka technologia ma też swe wady, gdyż niezbyt dobrze radzi sobie z wewnętrznymi ranami oraz ich łataniem. Naukowcy z MIT opracowali jednak rozwiązanie tego problemu w postaci nowego medycznego plastra. Dzięki specjalnemu kształtowi można go owinąć wokół zrobotyzowanych narzędzi chirurgicznych, co ułatwia późniejszą jego aplikację. W ten sposób szpitale nie muszą kupować dodatkowego, wyspecjalizowanego osprzętu.
Plastry zaprojektowano również w taki sposób, aby lepiej przylegały do ciała pacjenta. Są bowiem trzywarstwowe i wykorzystują klej bazujący na hydrożelu. Mają także powłokę pokrytą olejem silikonowym oraz zewnętrzną warstwę z elastomeru pomagają chronić plaster przed bakteriami, które mogłyby powodować komplikacje.
Na razie plaster jest tylko konceptem, ale naukowcy z MIT mają nadzieję na współpracę z platformami chirurgii robotycznej. Chcieliby również sprzedawać wstępnie uformowane plastry, które pasowałyby do już istniejących narzędzi. Minie więc trochę czasu, zanim wynalazek trafi do powszechnego użytku.
Technogadżet w liczbach