Nintendo Switch ponownie złamane

Hakerce Kate Temkin z grupy ReSwitched udało się po raz kolejny złamać zabezpieczenia konsolki Nintendo Switch. Tym razem wykorzystano w tym celu lukę obecną w procesorach Nvidia Tegra X1.

Współczesna elektronika jest bardzo zawodna, a jej osprzęt oraz oprogramowanie jest pełne dziur, umożliwiających hakerom włamanie się do sprzętu. Przed takim działaniem nie ochroniła się nawet konsolka Nintendo Switch (sprawdź ceny tej konsoli), której zabezpieczenia zostały po raz kolejny złamane.

Tym razem dokonała tego Kate Temkin z grupy ReSwitched, wykorzystując lukę w procesorze Nvidia Tegra X1. Luka o nazwie Fusée Gelée związana jest z trybem Recovery obecnym w procesorach z rodziny Tegra, w tym także modelu X1. To właśnie ten układ jest sercem japońskiej konsolki. Luki tej nie ta się spatchować, a umożliwia na konsolce uruchamianie dowolnego kodu.

Hakerka twierdzi, że sprawa jest dość poważna, gdyż dotyczy znaczącej liczby urządzeń wyposażonych w procesory Tegra. A więc nie tylko Nintendo Switch, ale też innych sprzętów z tym chopem. A umożliwia uruchomienie kodu nawet bez potrzeby otwierania obudowy konsoli. Wystarczy tylko podłączyć przewód do określonego pina złącza do kontrolera Joy-Con.

Warto dodać, że japońska konsolka nie po raz pierwszy została złamana. W zeszłym roku podobna sztuka udała się grupie fail0verflow, której udało się uruchomić na niej Linuxa. Użyli w tym celu podobnego sprzętowego exploita o nazwie ShofEL2, którego Nintendo nie było w stanie załatać poprzez aktualizację firmware’u. Wówczas sprzęt został przekształcony w tablet z Linuxem, na którym uruchomiono m.in., grę The Legend of Zelda: Twilight Princess, wydaną na poprzedniej konsole Nintendo.

Nintendo Switch

Źródło: Twitter.com

You may also like...