Northrop Grumman pomoże w dostarczeniu Ziemię marsjańskich próbek
Northrop Grumman Systems Corporation wygrało kontrakt NASA na dostarczenie z Marsa zebranych tam próbek skał. Umowa opiewa na kwotę nieco ponad 60 mln dolarów.
Od wielu lat NASA prowadzi program badania Marsa. Jego częścią jest wysłany tam łazik Perseverance, którego lądowanie mieliśmy okazję niedawno oglądać. Wszystko to odbywa się w ramach programu eksploracji planet o nazwie Mars Simple Return. Jest to inicjatywa wykorzystująca dziesięciolecia nauki, wiedzy i doświadczeń związanych z badaniem tej planety.
Dla amerykańskiej agencji kluczową misją jest teraz dostarczenie na Ziemię próbek zebranych podczas misji na Czerwonej Planecie. W realizacji tego zadania pomoże Mars Ascent Propulsion System (MAPS), którego opracowaniem zajmie się Northrop Grumman Systems Corporation. Koncern zbrojeniowy wygrał właśnie kontrakt przygotowany przez agencję kosmiczną. Jego wartość opiewa na kwotę 60,2 mln dolarów, zaś firma ma teraz 14 miesięcy na jego realizację.
Kolejne kroki w programie Mars Sample Return będą wymagały od NASA i ESA dostarczenia komponentów do misji Sample Retrieval Lander i Earth Return Orbiter. Pierwsza z nich zakłada dostarczenie na powierzchnię Czerwonej Planety pojazdów Sample Fetch Rover i Mars Ascent Vehicle. Centrum lotów kosmicznych Marshalla odpowiada za pojazd wznoszący opracowany w ramach programu. To dwuczłonowy pojazd obsługujący pobieranie i dostarczenie na Ziemię próbek, które zbierze łazik Perseverance.
Northrop Grumman zajmie się systemem napędowym dla Mars Ascent Vehicle i dostarczy również inny sprzęt pomocniczy oraz usługi logistyczne.
Sprowadzenie próbek na Ziemię pozwoli naukowcom z całego świata na ich dokładniejsze zbadanie za pomocą wysoce wyrafinowanych instrumentów. Dzięki temu uzyska się dane, których uzyskanie na Marsie byłoby niemożliwe.
Próbki mają być również odłożone dla przyszłych pokoleń do zbadania przy użyciu technologii, które obecnie nie są jeszcze dostępne. Agencja w przeszłości zrobiła tak również z próbkami z Księżyca, przywiezionymi przez astronautów z misji Apollo.
Technogadżet w liczbach