Nowa bateria kluczem do rozwoju małych robotów

Naukowcy z University of Michigan opracowali nowy typ biomorficznej baterii, który ułatwi rozwój małych robotów. Akumulator ma aż 72-krotnie większą pojemność, znacznie wydłużając czas ich pracy.

Małe roboty mogą w przyszłości okazać się niezwykle przydatne i znaleźć wiele zastosowań. Ze względu na swe rozmiary świetnie nadają się do akcji poszukiwawczych, znajdując ocalałych w ruinach zawalonych budynków. Doskonale spiszą się także podczas inspekcji różnego rodzaju konstrukcji, wyszukując uszkodzeń niewidocznych z zewnątrz.

Niestety dotychczas ich użyteczność stała na dość niskim poziomie, ze względu na kwestię zasilania. Niewielkie maszyny nie mogły bowiem nosić ze sobą dużych akumulatorów zapewniających długi czas działania. A tymczasem baterie, które były w stanie unieść, umożliwiają im funkcjonowanie przez bardzo krótki czas.

Małe roboty będą działać dłużej

Naukowcy z University of Michigan mogą jednak diametralnie zmienić obecną sytuację. Badacze opracowali bowiem całkowicie nowy typ biomorficznej baterii, która zapewnia aż aż 72-krotnie pojemność, wydłużając czas pracy małych robotów. Stworzona przez nich technologia cynkowej baterii, integruje się ze strukturą robota, dzięki temu odegra kluczową rolę w jeszcze większym ograniczaniu ich rozmiarów.

Obecna technologia akumulatorów nie pozwala na ich zmniejszenie, bez znaczącego ograniczenia ilości magazynowanej energii. Poza tym aktualnie produkowane baterie zajmują co 20% lub więcej, dostępnej przestrzeni w maszynie, często odpowiadając za znaczącą część masy robota.

Naukowcy usprawnili więc obecną technologię. Twierdzą, że ich udoskonalenia w porównaniu do poprzednich wersji baterii cynkowych, w niektórych przypadkach poprawiły ich wydajność aż 100-krotnie. Według badaczy roboty będą mogły posiadać akumulatory o 72-krotnie większej pojemności, co zdecydowanie wydłuży czas ich działania.

Nowa bateria jest tania i bezpieczna

Co ważne, baterie mogą być produkowane niskim kosztem i z powszechnie dostępnych materiałów, które są w dużej mierze nietoksyczne. Dzięki temu w porównaniu do tradycyjnych baterii, nowe akumulatory są bardziej przyjazne dla środowiska.

robotów

Kolejną ich zaletą jest to, że dzięki wykorzystaniu w nich nanowłókna żelowego oraz aramidowego, w razie uszkodzenia bateria nie zapali się. Jest więc zdecydowanie bardziej bezpieczna. Ciekawostką jest również fakt, że do produkcji baterii można też wykorzystać włókna kevlarowe pochodzące ze zużytych kamizelek kuloodpornych.

Więcej informacji na temat nowej technologii znajdziecie na poniższym wideo, przygotowanym przez konstruktorów.

Źródło

You may also like...