Nowa funkcja bezpieczeństwa Androida będzie lepiej chronić sprzęt w wypadku kradzieży
Google potwierdza nową funkcję bezpieczeństwa Androida, która ma lepiej chronić smartfon w przypadku kradzieży. Opcja utrudni dostęp do danych, zapisanych w jego pamięci.
Google pracuje nad zupełnie nową funkcją automatycznego restartu telefonu, który przez kilka dni pozostaje zablokowany. Firma wyjaśnia, że jest to opcja bezpieczeństwa Androida, która ma zapewnić lepszą ochronę sprzętu w przypadku jego kradzieży. Może stanowić dla przestępców dodatkową przeszkodę, której pokonanie będzie bardzo trudne.
Smartfon z dodatkowym zabezpieczeniem
Nowoczesne smartfony posiadają wiele zabezpieczeń chroniących je w przypadku kradzieży, które utrudniają dostęp do zapisanych w nich informacji. Przestępcy jednak nie śpią i opracowują nowe metody obchodzenia zabezpieczeń, dlatego Google nieustannie pracuje nad wzmacnianiem ochrony. Właśnie pojawiły się informacje o kolejnym rozwiązaniu, które może skutecznie zniechęcić do kradzieży sprzętu.
Kilka dni temu media obiegły doniesienia o nowej funkcji restartu telefonu, który pozostawałby zablokowany (więc włączony, lecz nieużywany) przez 72 godziny z rzędu. Po tym okresie następowałby automatyczny restart urządzenia, a następnie przełączenie go w stan „Przed pierwszym odblokowaniem”. To stan, w którym dane są szyfrowane i uzyskanie do nich dostępu jest znacznie trudniejsze, niż gdy telefon jest w stanie “Po pierwszym odblokowaniu”, czyli takim, w którym znajduje się po wprowadzeniu hasła przy każdym ponownym uruchomieniu.

Funkcja wciąż w fazie rozwoju
Google postanowiło wyjaśnić, że nowa funkcja jest opcjonalna i nie będzie domyślnie włączona. Korzystanie z niej będzie więc wymagało ręcznej aktywacji w ustawieniach telefonu. Koncern poinformował też, że opcja jest na razie wciąż w fazie rozwoju. Nie jest jeszcze dostępna, gdyż w tym momencie nie ma nawet interfejsu użytkownika. Firma nie zdradza kiedy go otrzyma i kiedy użytkownicy będą mogli w pełni ją wykorzystać.
Warto zaznaczyć, że Android nie będzie jedynym systemem posiadającym takie rozwiązanie. Apple w zeszłym roku wprowadziło podobną opcję w iOS 18.1 i tam również jest ona opcjonalna.
Technogadżet w liczbach