Nowa generacja pamięci RAM przyspieszy nasze smartfony

JEDEC zapowiedziało właśnie nową generację pamięci RAM do smartfonów. LPDDR5 RAM jest wydajniejsze i za sprawą zastosowanych rozwiązań, zużywa znacznie mniej energii.

Nie tylko producenci procesorów starają się zwiększyć wydajność nowoczesnych smartfonów. JEDEC Solid State Technology Association zapowiedziało właśnie nową generację układów pamięci przeznaczonych do urządzeń mobilnych, które zastąpią używaną obecnie pamięć LPDDR4 RAM.

Układy LPDDR5 RAM dostępne w 16 bankach po 4 kości, w porównaniu do poprzedniej generacji mają dwukrotnie większą przepustowość danych. Dotychczas wynosiła ona 3200 MT/s, natomiast w przypadku nowych układów jest to aż 6400 MT/s. Większa przepustowość to jednak nie wszystko co oferuje zapowiedziany produkt.

Układy są nie tylko wydajniejsze, ale też bardziej oszczędne, co w przypadku urządzeń mobilnych ma istotne znacznie. Wszelka redukcja zużycia energii oznacza bowiem dłuższy czas działania sprzętu. Oprócz funkcji Data-Copy i Write-X, producenci wyposażyli je w dodatkowy tryb głębokiego uśpienia. Pierwsza z funkcji umożliwia przesyłanie danych z pojedynczego pinu I/O do kolejnego, bez transferowania ich do reszty. Druga natomiast eliminuje potrzebę przesyłania informacji z procesora SoC do kości pamięci w czasie transferu danych. Według projektantów znacząco zmniejsza to zużycie energii.

Póki co nie wiemy kiedy moduły pamięci LPDDR5 RAM trafią na rynek oraz w jakich modelach smartfonów je znajdziemy.

LPDDR5 RAM

Źródło: Businesswire.com

You may also like...