Nowatorska technologia może być przełomem w walce z nowotworami

Chińscy naukowcy opracowali nowy sensor, który może pomóc we wczesnym wykrywaniu nowotworów płuc. Technologia sprawdzi w oddechu pacjenta obecność kluczowych biomarkerów.

Wynalazek naukowców z Uniwersytetu Zhejiang, może pomóc w ratowaniu milionów istnień ludzkich. Badacze z chińskiej uczelni opracowali bowiem niezwykły sensor, który znacznie ułatwi wykrywanie nowotworów płuc we wczesnej fazie ich rozwoju. Może to być prawdziwy przełom w leczeniu raka.

Nowoczesny sensor pomoże wykryć nowotwór

Najnowsze badania potwierdzają, że w ostatnim czasie nastąpił znaczny liczby zgonów spowodowanych nowotworami. Mimo iż opracowywane są coraz skuteczniejsze metody ich leczenia, to nadal najważniejszym czynnikiem w walce z nimi, jest jak najwcześniejsze wykrycie. Tymczasem diagnostyka wcale nie jest taka prosta, gdyż wymaga częstych i kosztownych badań. Dzięki chińskim naukowcom, wkrótce może stać się to znacznie łatwiejsze, przynajmniej w odniesieniu do jednego z najczęściej występującego nowotworu płuc.

Badacze z Uniwersytetu Zhejiang opracowali bowiem nowatorską technologię, której zadaniem jest wykrywanie nowotworu płuc w oddechu pacjenta. Innowacyjny czujnik nanopłatkowy Pt@InNiOx może identyfikować izopren, kluczowy biomarker raka płuc, stężeniach wynoszących zaledwie 2 części na miliard (ppb), co jest najniższym limitem wykrywalności zgłaszanym dla takich czujników.

Ta nowinka technologiczna to prawdziwy przełom w diagnostyce nowotworów. Jest bowiem nieinwazyjną, a przy tym stosunkowo tanią metodą wykrywania raka płuc we wczesnym jego stadium. Podczas testów laboratoryjnych, urządzenie z dość dużą dokładnością odróżniało próbki oddechu od pacjentów z rakiem płuc i zdrowych osób. U pacjentów chorych stwierdzało poziom izoprenu wynoszący poniżej 40 ppb, natomiast u zdrowych przekraczał on 60 ppb.

Przełom w walce z rakiem

Wynalazcy czujnika podkreślają jednak, że droga do jego wprowadzenia na rynek jest jeszcze bardzo daleka. Konieczne są bowiem dalsze badania i próby kliniczne. Jeśli jednak uda się ją udoskonalić, może stanowić przełom w nieinwazyjnych badaniach przesiewowych w kierunku raka płuc. Ma ogromny potencjał, aby poprawić wyniki, a nawet uratować życie.

Dzięki tej technologii można będzie stworzyć przenośne urządzenie dla domowego nadzoru nad pacjentami z rakiem płuc, umożliwiając dynamiczne monitorowanie ich stanu zdrowia.

You may also like...