Nowy botnet wymierzony w użytkowników Androida

Specjaliści od bezpieczeństwa w sieci, odkryli zupełnie nowy botnet o nazwie SpamSoldier, wymierzony w użytkowników systemu operacyjnego Android.

Botnet używał zainfekowanych telefonów, to wysyłania setek wiadomości tekstowych, przy czym rzecz jasna działo się to bez świadomości użytkownika. SMS’y. Posiadacze smartfonów otrzymywali m.in. wiadomości o wygraniu wartego 1000 dolarów bonu podarunkowego do sieci Target, albo możliwości pobrania za darmo takich gier, jak Grand Theft Auto 3 oraz Need for Speed: Most Wanted.Do każdej wiadomości był dołączony link, który jak można się domyśleć, prowadził do specjalnie spreparowanej strony, gdzie znajdowało się złośliwe oprogramowanie automatycznie instalujące się na smartfonie, następnie kasujące ślady swej obecności i zaczynające rozsyłać SMS’owy spam do innych użytkowników.

Po zainstalowaniu aplikacja przesyłała na numery amerykańskich komórek, aż 100 wiadomości tekstowych. Po wysłaniu wszystkich pobierała kolejny zestaw numerów, powtarzając czynność. Rzecz jasna użytkownik smartfona był całkowicie nieświadomy działania złośliwego kodu, ponieważ aplikacja zacierała po sobie ślady, kasując raporty o wysłanych wiadomościach oraz odpowiedzi na rozsyłany spam.

Nie wiadomo jak wielkie są tego typu botnety, ponieważ ich wykrywalność jest wciąż bardzo niska.

Źródło: Lookout.com

You may also like...