Nowy robot MIT radzi sobie z pakowaniem delikatnych artykułów spożywczych
Naukowcy z MIT pochwalili się najnowszym projektem. Stworzony przez nich robot potrafi pakować artykuły spożywcze i jest przy tym tak delikatna, że nie zniszczy żadnego produktu.
Inżynierowie z Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji (CSAIL) uniwersytetu MIT, zaprezentowali eksperymentalnego robota. Najnowsza maszyna może przydać się sklepom sprzedającym artykuły spożywcze online. Potrafi bowiem sprawnie je zapakować, nie niszcząc przy tym żadnego z artykułów.
Robot do pakowania zakupów spożywczych
Automatyzacja postępuje w coraz szybszym tempie i dotyczy to również zakupów w sieci. Jeszcze do niedawna można było w ten sposób kupić głównie elektronikę, ubrania i książki, jednak w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się zakupy żywności. Klient może zamówić wybrane produkty i otrzyma je bezpośrednio pod drzwi. Jest to bardzo wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób zapracowanych lub opiekujących się małymi dziećmi.
Zazwyczaj zamówienia pakowane są przez ludzi. Ale to dlatego, że maszyny dotychczas nie były na tyle delikatne, by zrobić to bez uszkadzania produktów. Teraz może się to zmienić, ponieważ badacze z Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji (CSAIL), zaprojektowali robota, który podoła temu zadaniu. Opracowana przez nich maszyna, dzięki zestawowi kamer, sensorów oraz algorytmów sztucznej inteligencji, potrafi pakować produkty spożywcze, bez ryzyka ich uszkodzenia.
Wcześniej nie było to zadanie łatwe, ponieważ maszyna musi zobaczyć co chwyta, zrozumieć właściwości geometryczne przedmiotu i uporządkować go wśród innych obiektów o różnych rozmiarach. Dotychczasowe prace nad robotami pakującymi skupiały się na efektywnym pakowaniu dostępnej przestrzeni lub zwiększaniu prędkości. Badania nie brały jednak pod uwagę wytrzymałości przedmiotów. Maszyna mogła użyć zbyt wiele siły i je zgnieć, co w przypadku artykułów żywnościowych jest niezwykle istotne.
Zespół CSAIL opracował jednak robota do pakowania artykułów spożywczych, który potrafi zapobiec zgniataniu artykułów. Czujniki dotykowe umieszczone w kończynach, informują maszynę jak delikatny jest przedmiot. Gromadzone dane, służą do przypisania oceny delikatności wszystkiemu, co pakuje, a zajmuje się tym sztuczna inteligencja. Dzięki temu robot potrafi zaplanować pakowanie z wyprzedzeniem i zadbać o to, by trwalsze przedmioty umieszczać na dole, zaś delikatniejsze na górze.
Maszyna sterowana AI
Jeśli na przykład zobaczy torbę z chipsami, a za nią puszkę, wówczas zrozumie, że chipsy są kruche oraz delikatne. Na razie je zostawi, by najpierw zapakować do torby mniej delikatne produkty, a dopiero potem włoży do torby chipsy.
Naukowcy podkreślają, że robot jest na razie wciąż w fazie prototypu, więc zanim trafi do użytku, minie jeszcze sporo czasu. Inżynierowie muszą bowiem opracować dodatkowe sposoby chwytania i szeroki zestaw czujników. Do tego trzeba lepiej dopracować całą konstrukcję, która na razie jest plątaniną przewodów i podzespołów wydrukowanych w 3D. Projekt będzie jednak nadal rozwijany. Być może już za kilka lat, tego typu maszyny znajdą pracę w sklepach online, pakują nasze zakupy spożywcze.
Technogadżet w liczbach