Nowe odkrycie naukowców pozwoli hodować gotowe meble z drewna

Naukowcy z MIT opracowali nową metodę laboratoryjnej hodowli drewna. Pozwoli to w przyszłości hodować gotowe meble w wybranym przez nas kształcie.

Świat nie może się obejść bez drewna, które służy do produkcji niezliczonej ilości rzeczy. Problem w tym, że duże zapotrzebowanie sprawia, że wycina się coraz większe tereny leśne, co ma drastyczny wpływ na przyrodę i potęguje zmiany klimatyczne. Drzewa produkują bowiem tlen i oczyszczają powietrze, więc ich wycinanie w takim tempie jak obecnie, może nam poważnie zaszkodzić.

Co prawda jest to odnawialne źródło zasobów, jednak zastąpienie ściętego drzewa trwa wiele dekad, a to o wiele za długo. Tymczasem obecnie tempo wylesiania jest tak duże, że według niektórych naukowców, za 100 do 200 lat, na świecie nie pozostanie żaden las.

W przyszłości będziemy hodować gotowe meble

Być może temu problemowi zaradzą naukowcy z MIT. Opracowali bowiem metodę wytwarzania w laboratorium “drewnopodobnego materiału roślinnego”, jako bardziej przyjazny dla środowiska sposób pozyskiwania drewna niż ścinanie drzew.

Nowa technika pozwala wyhodować drewnopodobny materiał roślinny w laboratorium, umożliwiając w razie potrzeby łatwe dostrojenie właściwości, takich jak waga i wytrzymałość. Zamysł jest taki, by wyhodować drewno w dokładnie takim kształcie jaki potrzebujemy. Nie trzeba więc poddawać go obróbce, co zmniejsza ilość odpadów i zużywanej energii. Według głównego autora badania istnieje duży potencjał, aby to rozwinąć i wyhodować trójwymiarowe struktury.

Zespół najpierw wyizolował komórki z liści roślin znanych jako Zinnia elegans. Następnie przez dwa dni komórki hodowano w płynnej pożywce, przed przeniesieniem do grubszej pożywki żelowej. Materiał ten zawierał składniki odżywcze i dwa różne hormony roślinne. Ich poziom można dostosować, aby zmieniać fizyczne i mechaniczne właściwości materiału.

Następnie zespół wydrukował ten wypełniony komórkami żel w określonym kształcie. Po trzech miesiącach inkubacji w ciemności materiał zmniejszył zawartość wody, a efektem końcowym jest niestandardowy przedmiot wykonany z materii roślinnej przypominającej drewno. Podczas jednego z testów zespół ukształtował materiał w model drzewa.

Odkrycie naukowców ocali lasy dla przyszłych pokoleń

Zespół eksperymentował też z różnymi poziomami hormonów. Badania te pozwoliły odkryć, że niższe ich poziomy umożliwiają stworzenie materiału o mniejszej gęstości. Z kolei wyższe poziomy powodowały wzrost mniejszych, gęstszych struktur o większej sztywności. Tę różnicę można wykorzystać do wytwarzania produktów, które są bardziej miękkie i lżejsze lub mocniejsze i sztywniejsze.

Celem naukowców jest rozwinięcie technologii do tego stopnia, aby drewniane przedmioty można hodować i drukować. Zamiast je wycinać, kształtować i łączyć z większych kawałków drewna. Proces może rozpocząć się od małych drewnianych przedmiotów, takich jak kołki lub elementy dekoracyjne. W przyszłości może jednak pozwolić wytwarzać deski do budowy, a nawet całe meble.

Oczywiście droga do realizacji tej wizji jest jeszcze bardzo daleka. Na razie naukowcy szukają sposobu na zastosowanie tej metody do innych roślin.

meble

Źródło

You may also like...