Innowacyjna opaska ochroni sportowców przed urazami mózgu

Q-Collar to nowy gadżet dla sportowców, który uchroni ich przed poważnymi urazami mózgu. Twórcami tej opaski są inżynierowie z kanadyjskiej firmy Q30 Innovations.

Wiele popularnych sportów niesie ze sobą ryzyko odniesienia poważnych urazów mózgu (TBI), które stanowią poważne zagrożenie dla ich zdrowia. Mogą bowiem prowadzić do uszkodzeń nerwów, paraliżu, a nawet śmierci.

Według specjalistów, tylko w samych Stanach Zjednoczonych każdego roku ma miejsce 3,8 mln przypadków TBI. Jest to szczególnie istotne w przypadku młodych ludzi grających w football, gdzie incydenty związane z kontaktem z innymi osobami lub przedmiotami mogą doprowadzić do takich obrażeń.

Q-Collar

Q30 Innovations opracowało więc technologię, której zadaniem jest zredukowanie zagrożenia dla zdrowia. Jest to opaska do noszenia na szyi i zaprojektowana w taki sposób, aby wywierała nacisk na żyły szyjne. Powoduje to zwiększenie objętości krwi w naczyniach krwionośnych wewnątrz czaszki, które działają jak element amortyzujący wokół mózgu.

Należy jednak pamiętać, że nie jest to produkt mogący zastąpić inny sprzęt ochronny, jak kaski czy ochraniacze. Istnieje również długa lista schorzeń, które mogą uniemożliwić użycie Q-Collar. Są to m.in., znane zaburzenia napadowe, wysokie ciśnienie, zakrzepy krwi lub urazy skóry lub wysypki na szyi. Poza tym opaskę można nosić jednorazowo przez maksymalnie cztery godziny, po których trzeba zrobić odstęp. Trzeba ją również wymieniać przynajmniej co dwa lata, gdyż po tym czasie traci swe pierwotne właściwości.

Federalna Administracja Leków i Żywności zatwierdziła właśnie Q-Collar, co oznacza że opaska wkrótce trafi na amerykański rynek. Opaskę na razie można dostać w Kanadzie, gdzie kosztuje 249 kanadyjskich dolarów. Amerykańskiej ceny na razie nie podano.

Źródło

You may also like...