Oppo i OnePlus zawieszają sprzedaż smartfonów w Niemczech

Chińskie firmy Oppo i OnePlus musiały zawiesić sprzedaż swych smartfonów w Niemczech. To efekt zwycięstwa Nokii w sporze dotyczącym nielegalnego wykorzystania jej patentów.

Nasi zachodni sąsiedzi na razie nie mogą legalnie kupić najnowszego smartfona OnePlus 10T. Jego nie może w tym kraju sprzedawać tego modelu, podobnie jak paru innych, których sprzedaż musiał wstrzymać. Na razie wciąż dostępne są niektóre urządzenia noszone i ładowarki. Jednak smartfony oraz nowy smartwatch OnePlus Watch, stały się całkowicie niedostępne dla niemieckiego klienta.

Sytuacja nie ma jednak nic wspólnego z problemami dotyczącymi półprzewodników. OnePlus musiało wstrzymać sprzedaż swych produktów ze względu na przegrany spór patentowy z Nokią. Fiński koncern oskarżył bowiem chińskie przedsiębiorstwo o bezprawne wykorzystanie należących do niego patentów.

Spór dotyczy dwóch patentów uznanych przez Europejski Urząd Patentowy (EPO) o numerach IP EP 35 57917 i EP 20 80 193. Dotyczą odpowiednio stanu czuwania urządzenia podczas przerywanej komunikacji i zachowania szacowanego opóźnienia tonu w sygnałach audio.

OnePlus nie jest jedyną firmą, która bez zgody wykorzystuje wspomniane technologie. Z tego samego powodu przed Sądem Okręgowym w Monachium Nokia pozwała również firmę Oppo. Zarzuciła jej dalsze wykorzystanie patentów bez stosownych opłat licencyjnych, mimo iż umowa pomiędzy firmami już wygasła.

Oppo wyprzedziło decyzję sądu i samo wycofało się z rynku niemieckiego.

OnePlus

Źródło

You may also like...