Technologia pozwoli zapisać 500 TB danych na powierzchni o rozmiarze płyty CD

Towarzystwo Optica opracowało nową technologię zapisu danych 5D. Pozwala ona zmagazynować 500 TB danych na powierzchni zbliżonej do płyty CD.

Od czasu pojawienia się płyt Blu-ray nie opracowano żadnej rewolucyjnej technologii magazynowania danych. To się może w niedalekiej przyszłości zmienić, gdyż według Towarzystwa Optica, naukowcy stworzyli technologię przechowywania danych 5D o znacznie większych możliwościach.

Technologia wykorzystując szybkie lasery pozwala zapisać 500 TB danych na powierzchni zbliżonej rozmiarem do płyty CD. Technika ta wykorzystuje wyższe prędkości zapisu, co może ostatecznie umożliwić wykorzystanie jej do celów archiwalnych.

Technologia Optica rewolucjonizuje zapis danych

W technologii optycznej 5D każdy plik składa się z trzech warstw kropek w nanoskali. Rozmiar, orientacja i położenie kropek w ramach trzech standardowych wymiarów składają się na pięć “wymiarów”, stąd też nazwa tego rozwiązania. Kropki zmieniają polaryzację światła przechodzącego przez dysk, który jest odczytywany za pomocą mikroskopu i polaryzatora.

Sama technologia pamięci optycznej 5D nie jest nowością, gdyż pracuje się nad nią od lat. Wcześniej było z nią jednak wiele problemów, a największym z nich jest niska prędkość zapisu, która znacznie ograniczała jej użyteczność. Są też i zalety, a należy do nich np., trwałość takiego nośnika. Szacuje się bowiem, że może wytrzymać temperaturę do 1000 stopni Celsjusza. W temperaturze pogodowej, bez degradacji potrafi też przetrwać 13,8 mld lat.

Aby przezwyciężyć problem niskiej prędkości zapisu, naukowcy wykorzystali laser femtosekundowy o wysokiej częstotliwości powtarzania. Zamiast pisać bezpośrednio w szkle, użyli lasera laser do wytworzenia zjawiska zwanego wzmocnieniem pola bliskiego. Tworzy ono niewielkie struktury za pomocą kilku słabych impulsów świetlnych. Można ich użyć do wzmocnienia okrągłych pustych przestrzeni generowanych przez silniejszą, jednoimpulsową “mikroeksplozję”. Według naukowców technika “zminimalizowała uszkodzenia termiczne, stanowiące problem w przypadku innych podejść wykorzystujących lasery o wysokiej powtarzalności”.

Nośnik o żywotności miliardów lat

Zespół wykorzystując nową technikę był w stanie zapisać 5 GB danych tekstowych na płycie ze szkła krzemionkowego o rozmiarze typowej płyty CD. Co więcej, uzyskano niemal 100-procentową dokładność odczytu. Był to oczywiście tylko test, gdyż możliwości rozwiązania są znacznie większe i dysk normalnie mógłby pomieścić aż 500 TB danych.

Niestety prędkość zapisu danych wciąż jest niska w porównaniu do tradycyjnych nośników, gdyż w trakcie testu osiągnięto prędkość jedynie 230 KB na sekundę. To może się wydawać mało, lecz wykorzystując zapis równoległy, teoretycznie zapełnienie 500 TB dysku zajęłoby około 60 dni.

Jak widać technologia nie nadaje się do codziennego użytku w komputerach, jednak może świetnie sprawdzić się do archiwizacji cennych danych. Według naukowców idealnie nadaje się np., do zachowania informacji na temat DNA danej osoby.

Optica

Źródło

You may also like...