Orzeł ustanawia nowy rekord świata w locie z najwyższego budynku na świecie
Ruch ochrony środowiska FREEDOM ustanowił nowy rekord świata polegający na pomyślnym przelocie orła z kamerą ze szczytu najwyższego budynku świata: Burj Khalifa w Dubaju (829,8 m).
Do uwiecznienia tego wyjątkowego wydarzenia wykorzystano równie wyjątkową technologię: najmniejszą na świecie kamerę sportową Sony Action Cam Mini. Tak powstał unikatowy film pokazujący lot z perspektywy jego głównego bohatera: orła cesarskiego o imieniu Darshan. Lot orła ze znajdującego się 829,8 m nad ziemią wierzchołka wieżowca Burj Khalifa jest pierwszym wydarzeniem tego rodzaju. To również nowy światowy rekord wysokości udokumentowanego przelotu ptaka z budynku.
Organizacja charytatywna Freedom Conservation stara się uświadamiać opinii publicznej zagrożenie dzikiej przyrody, w tym wielu gatunków wpisanych do „Czerwonej Księgi” Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Współpracuje w tym celu z Save our Species — jedną z czołowych organizacji zajmujących się ochroną przyrody — oraz UNESCO.
Darshan jest przykładem zagrożonego gatunku, który ocalono i odbudowano poprzez globalne programy ochrony środowiska. Nowy rekordzista świata pełni więc obecnie rolę ambasadora wszystkich zagrożonych zwierząt na Ziemi. Orły cesarskie, dawniej wymienione w „Czerwonej Księdze” ginących gatunków, obecnie nie są narażone na wymarcie.
Ptaki drapieżne stanowią część kulturowego dziedzictwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich — kraju, którego symbolem narodowym jest złoty sokół. Dubaj aktywnie wspiera międzynarodowe wysiłki na rzecz ochrony zagrożonych gatunków, takie jak prowadzone przez Freedom Conservation. Mimo szybkiego rozwoju jako głównego centrum biznesu w regionie Dubaj od dawna uznaje swoją odpowiedzialność za zachowanie środowiska naturalnego, zwłaszcza unikatowych siedlisk zwierząt na pustyni. Zjednoczone Emiraty Arabskie zawsze aktywnie chronią gatunki w niebezpieczeństwie. W trosce o ochronę zagrożonych zwierząt przez ostatnie trzy dekady wprowadzono szereg nowych przepisów i utworzono przeszło 15 rezerwatów przyrody.
Orły Freedom Conservation latały już z najsłynniejszych europejskich pomników architektury, takich jak wieża Eiffla w Paryżu (301 m) czy londyńska katedra św. Pawła. Nagrane przy tej okazji niepowtarzalne materiały filmowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i znacząco przyczyniały się do popularyzacji działań organizacji.
Treserem orłów jest światowej sławy sokolnik Jacques-Olivier Travers. Jego pionierskie techniki i rozwiązania — oparte między innymi na wykorzystaniu paralotni, nart czy kajaka — pomagają zagrożonym orłom wykształcić niezbędne umiejętności życiowe, a w rezultacie zwiększają wskaźniki reintrodukcji. Travers bywa więc nazywany „człowiekiem, który uczy orły latania”.
Źródło: Sony.pl
Technogadżet w liczbach