Parrot ANAFI USA: dron do zadań specjalnych
Europejska firma Parrot zaprezentowała nowy bezzałogowiec ANAFI USA. Jest to wytrzymały dron zaprojektowany do wykonywania specjalnych zadań, takich jak monitorowanie pożarów, badania gruntów itp.
Drony znamy głównie jako zabawki do powietrznych ewolucji, ścigania się oraz filmowania z powietrza. Oprócz modeli typowo komercyjnych, powstają jednak zupełnie inne ich wersje, wyspecjalizowane do wykonywania określonych zadań.
Taki też jest najnowszy dron ANAFI USA opracowany przez firmę Parrot. Nie jest to bynajmniej zabawka, którą można dać dziecku na urodziny, lecz sprzęt do profesjonalnych zastosowań. Maszyna powstała przede wszystkim do monitorowania pożarów oraz innych klęsk żywiołowych, badania gruntów, infrastruktury wiejskiej itp. Krótko mówiąc, to produkt do zastosowań przemysłowych oraz rządowych, idealny do misji ratunkowych, inspekcji budynków itd.
Jego konstrukcję zaprojektowano w taki sposób, aby zapewniać ten sam poziom wytrzymałości co zwiadowcze drony wojskowe. Jego obudowa jest więc odporna na warunki atmosferyczne, więc dron może latać nawet podczas deszczu. Identyczny jest również poziom bezpieczeństwa, gdyż wyposażono go w systemy szyfrowania danych. Maszyna jest przy tym bardzo łatwa w obsłudze, ponieważ jej przygotowanie do lotu zajmuje mniej niż minutę.
ANAFI USA posiada wbudowaną kamerę termowizyjną FLIR, która potrafi wykryć sygnaturę cieplną obiektu z odległości niemal 2 km. Gdy nie potrzeba termowizji, można wykorzystać standardową kamerę z 32-krotnym zoomem, umożliwiającym dokładne przyjrzenie się strukturom lub lokacjom bez zbliżania drona. Według producenta, kamera zapewnia wyraźny obraz z dystansu aż 5 km.
Kamera posiada również zaawansowany system stabilizacji, umożliwiający filmowanie nawet przy wietrze o prędkości 15 m/s. Natomiast pilotaż umożliwia specjalny system automatycznego lotu po wyznaczonych wcześniej funkcjach.
Parrot ANAFI USA w sprzedaży pojawi się już od 27 lipca, a jego cena w podstawowej wersji zaczyna się od 7000 dolarów.
Technogadżet w liczbach