Pierwsze działa magnetyczne już za dwa lata

Amerykańska marynarka pracuje nad coraz bardziej zaawansowanymi systemami uzbrojenia. Na razie powoli zaczyna wdrażać lasery, jako uzbrojenie swych okrętów, a już za dwa lata zamierza je wyposażyć w działa magnetyczne.

W drugiej części filmowej serii Transfomers, amerykańska armia walcząca z pozaziemskimi robotami, użyła super tajnego działa magnetycznego. Na razie taka broń to wymysł hollywoodzkich scenarzystów, ale już niedługo, bowiem marynarka chce przenieść ją do realnego świata.

Najnowsze doniesienia mówią, że już w 2016 roku rozpoczną się testy prototypów takich magnetycznych dział, instalowanych na szybkich jednostkach pływających. Byłby to więc kolejny krok milowy w dziedzinie uzbrojenia, który znacznie zwiększyłby przewagę amerykańskiej armii nad innymi państwami.

Magnetyczne działa działają na trochę innej zasadzie, niż typowe armaty. W ich przypadku wystrzał odbywa się dzięki przyspieszeniu pocisku umieszczonego pomiędzy dwiema szynami przewodzącymi. Dzięki temu pocisk osiąga ogromną prędkość wylotową, dzięki czemu może razić cele znajdujące się w dużej odległości. Co więcej, podczas uderzenia wyzwalana jest ogromna energia kinetyczna, a więc pociski nie muszą posiadać ładunków wybuchowych, gdyż i tak są w stanie poczynić duże zniszczenia.

Takie działa mogą być idealną bronią przeciwko wrogim krążownikom, małym łodziom, samolotom, pociskom, a także celom lądowym.

Źródło: Navy.mil

You may also like...