Brytyjczyk pierwszym człowiekiem z drukowaną protezą oka

Inżynier z Hackney jest pierwszym na świecie człowiekiem, który otrzymał drukowaną protezę oka. Dzięki technologii druku 3D jest ona bardziej realistyczna niż dotychczasowe protezy.

Technologia druku 3D już od wielu lat sprawdza się w medycynie, pozwalając wytwarzać m.in., dokładnie dopasowane protezy kości. Teraz znalazła kolejne zastosowanie i posłużyła do stworzenia niezwykle realistycznej protezy gałki ocznej.

Pierwszym człowiekiem na świecie, który otrzymał taką drukowaną protezę jest inżynier z Hackney. Jak możecie zobaczyć na poniższej fotografii, praktycznie nie da się odróżnić które z oczu jest prawdziwe, a które powstało na drukarce. To wielki postęp w protetyce, gdyż dotychczasowe protezy oczu wykonywane z akrylu, mimo iż ręcznie malowane, nie wyglądały tak dobrze jak prawdziwe oko. Poza tym ich wykonanie trwało około sześciu tygodni, więc pacjent dość długo oczekiwał na protezę.

drukowaną protezę oka
Moorfields Eye Hospital

Technologia druku 3D całkowicie zmienia jednak sytuację. Taką drukowaną protezę oka można bowiem stworzyć w ciągu zaledwie 2-3 godzin. Oczywiście tyle zajmuje tylko wykonanie protezy, natomiast proces jej polerowania, wykończenia i dopasowania zabiera łącznie około 2-3 tygodni. Poza tym wcześniejsze zeskanowanie oczodołu pozwala wykonać protezę lepiej do niego pasującą co sprawia, że procedura staje się mniej inwazyjna.

Nowa proteza oka dzięki drukarce 3D powstaje nie tylko szybciej, ale jest również bardziej realistyczna, dodając poczucia głębi. Na pierwszy rzut oka odróżnienie protezy od prawdziwego oka jest więc znacznie trudniejsze.

Niestety na razie jest to tylko proteza maskująca brak prawdziwego oka, która nie umożliwia widzenia. Technologie medyczne rozwijają się jednak bardzo szybko, więc być może za parę lat powstaną protezy umożliwiające widzenie.

Źródło

You may also like...