Niemcy mają pierwszy na świecie samojeżdżący pociąg

Deutsche Bahn zaprezentowało pierwszy na świecie samojeżdżacy pociąg. Pociągi będą woziły swych pasażerów w okolicach Hamburga, korzystając z już istniejącej infrastruktury.

Wygląda na to, że samojeżdżące pojazdy przestały już ograniczać się tylko do samochodów osobowych i ciężarowych. Już wkrótce bez człowieka będą poruszały się również pociągi, samodzielnie wożąc pasażerów pomiędzy miastami. Taka wizja nie jest odległą przyszłością, gdyż ta rewolucja praktycznie już ma miejsce.

Niemiecki przewoźnik kolejowy Deutsche Bahn zaprezentował właśnie pierwszy na świecie samojeżdżący, w pełni zautomatyzowany pociąg, który będzie jeździł w Hamburgu.

Technologia samojeżdżących pojazdów nie jest w zasadzie tak wielką nowością. W wielu miastach działają bowiem zautomatyzowane pociągi metra, które nie mają maszynistów, samodzielnie wożąc pasażerów. Operują one jednak na wyłącznie po pojedynczych torach, na których nic więcej nie jeździ. Znacznie podnosi to więc bezpieczeństwo, gdyż nie ma ryzyka że samojezdny skład wpadnie na inny pociąg.

W przypadku projektu realizowanego przez Deutsche Bahn jest jednak zupełnie inaczej. Przewoźnik twierdzi bowiem, że samojeżdżacy pociąg będzie jeździł po istniejących torach, dzieląc je ze składami kierowanymi przez maszynistów. Dyrektor firmy szacuje, że zautomatyzowane pociągu mogą przewieźć do 30 procent więcej pasażerów, znacznie poprawić punktualność oraz zaoszczędzić ponad 30% energii.

Cztery takie pociągi dołączą do sieci szybkiej kolei miejskiej S-Bahn, dostępnej w północnej części miasta. A zaczną przewozić pasażerów już od grudnia. Projekt jest częścią wartej 60 mln euro inwestycji modernizacji systemu szybkiej kolei miejskiej w Hamburgu.

Firma zapewnia jednak, że choć pociągi będą jeździły same, w ich kabinie dla bezpieczeństwa będzie znajdował się maszynista.

samojeżdżacy pociąg

Źródło

You may also like...