Piraci w kilkanaście godzin pokonali zabezpieczenia Adobe

Na początku maja Adobe ogłosiło, że porzuca sprzedaż pudełkowej wersji pakietu Creative Suite, by skupić się w całości na dystrybucji wersji dostępnej w formie subskrypcji. Firma nie przemyślała jednak wszystkich aspektów tego pomysłu i teraz będzie tego żałować.

Na początku tygodnia Adobe uruchomiło model sprzedaży bazujący na subskrypcji, w ramach którego użytkownik za dostęp do pakietu Creative Suite, musi zapłacić od 19,99 USD do 74,99 USD miesięcznie.

Zarząd liczył na to, że przejście na model abonamentowy ukróci piractwo. Sądzono, że połączenie z serwerem wymaganym do weryfikacji legalnych kopii będzie dobrym zabezpieczeniem i znacznie ograniczy ilość piratów. Jakieś więc musiało być ich zdziwienie, gdy okazało się, że w ciągu poniżej 24 godzin, hakerzy poradzili sobie z tym systemem i pirackie wersje Photoshopa CC trafiły na strony torrentowe, chociażby takie jak The Pirate Bay.

Można tam znaleźć pakiet o nazwie Adobe Photoshop CC 14.0 Final Multilanguage, który jak twierdzą komentarze użytkowników, jest najnowszą wersją Photoshopa i w dodatku w pełni działającą. Najwyraźniej hakerom bez większego trudu udało się złamać, lub po prostu ominąć system autoryzacji oprogramowania korzystający z chmury. A skoro udało się to z Photoshopem, to kwestią czasu będzie pojawienie się na torrentach, także innych elementów pakietu Creative Suite.

Adobe powinno lepiej przemyśleć to co robi, uwzględniając przy tym umiejętności oraz inwencję twórczą hakerów.

Źródło: Fstoppers.com

You may also like...