Plamy potu na ubraniu to przeszłość

Latem bardzo często bywają upały, które powodują u nas nadmierne pocenie się. W wielu przypadkach jego efektem są brzydkie plamy potu na koszuli. Amerykańscy naukowcy znaleźli jednak na to radę.

Bioinżynierom z Uniwersytu Kalifornia udało się opracować specjalny materiał, bardzo podobny do ludzkiej skóry, którego przeznaczeniem jest automatyczne odprowadzanie potu. Jest on tak skonstruowany, że pot zbiera się na nim w krople, które są automatycznie odprowadzane i nie pozostawiają żadnych plam.

Odkrycia tego materiału dokonano na uniwersyteckim Micro-Nano Innovations, używając technologii mikrokrostrumieniowej. Mówiąc w skrócie, w materiale powstaje specjalny wzór mikroskopijnych kanalików, które zbierają wodę z jednej strony i wydalają ją drugą stroną. Dzięki temu tkanina zawsze pozostaje sucha. Co więcej, naukowcy są w stanie nawet kontrolować miejsca, w których zbierana i wydalana jest woda.

Odkrycie jest niewątpliwie bardzo ważne dla przemysłu tekstylnego, który dzięki temu będzie w stanie produkować ubrania odporne na pot.

Źródło: Ucdavis.edu

You may also like...