Nowoczesny plaster zapobiegnie udarom i atakom serca
Naukowcy z San Diego opracowali elastyczny plaster stworzony do monitorowania przepływu krwi w żyłach. Urządzenie może w ten sposób chronić przed udarem lub atakiem serca.
Technologie medyczne w ostatnich latach znacznie się rozwinęły i pojawia się coraz więcej rozwiązań, które pomagają chronić nasze zdrowie oraz życie. Jeden z ciekawszych pomysłów w tej materii zaprezentowali inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornia w San Diego, którzy stworzyli nowoczesny plaster.
Nowoczesny plaster wykryje udar
Elastyczną łatkę zaprojektowano po to, aby monitorować krwi w głównych tętnicach i żyłach głębokich w ludzkim ciele. Inżynierowie uważają, że plaster można stać się systemem wczesnego ostrzegania o udarach i zawałach serca. Wiedza o tym, jak szybko i ile krwi przepływa przez naczynia krwionośne, może bowiem pomóc w diagnozowaniu chorób sercowo-naczyniowych. W tym również skrzepów krwi, problemów z zastawkami serca, słabego krążenia w kończynach lub blokad w tętnicach powodujących udary i zawały serca.
Plaster wykonano z cienkiego arkusza elastycznego polimeru, który przylega do skóry. Zainstalowano w nim również szereg milimetrowych przetworników ultradźwiękowych. Każdym z tych przetworników indywidualnie steruje komputer tworzący ultradźwiękowy układ fazowany. Matryca działa w dwóch głównych trybach. Jeden synchronizuje wszystkie przetworniki, aby przesyłały razem fale ultradźwiękowe w celu wytworzenia wiązki o wysokiej intensywności skupiającej się w jednym miejscu. Drugi tryb umożliwia zaprogramowanie przetworników na transmisję niezsynchronizowaną, wytwarzając wiązki ultradźwiękowe, które można kierować pod różnymi kątami.
Technologia ultradźwiękowa
Dzięki temu monitoruje przepływ krwi, jej krwi i pracę serca w czasie rzeczywistym. Zakłada się go szyję lub klatkę piersiową. Może wówczas z dużą dokładnością wykrywać i mierzyć sygnały sercowo-naczyniowe do głębokości 14 centymetrów. Daje to bardziej kompleksowy i dokładny obraz tego, co dzieje się w głębokich tkankach i narządach krytycznych. W tym w sercu i mózgu.
Nowa technologia ma znaczną przewagę w porównaniu do innych urządzeń noszonych o podobnym przeznaczeniu. Może badać obszary szersze niż jego ślad, otwierając dodatkowe możliwości. Zanim jednak technologia trafi do użytku, wymaga dodatkowych badań, więc nie nastąpi to zbyt szybko.
Technogadżet w liczbach