Polscy naukowcy badają użycie gogli VR podczas zabiegów medycznych

Polscy badacze uważają, że gogle VR mogą w przyszłości zastąpić znieczulenie podczas zabiegów medycznych. Są bowiem w stanie zredukować ból lub dyskomfort, które im towarzyszą.

Zabiegi medyczne bywają mało komfortowe, a często także bardzo bolesne, więc stosuje się podczas nich narkozę lub znieczulenie. Nie zawsze jest to dobrym wyjściem, gdyż czasem organizm może na taką narkozę źle zareagować i późniejsze wybudzenie pacjenta stanie się poważnym problemem.

Gogle VR zastąpią znieczulenie?

Być może jednak wkrótce tradycyjne znieczulenia odejdą do lamusa, gdyż zastąpi je nowoczesna technologia, a ściślej mówiąc gogle VR. Tak wynika z badań zaprezentowanych podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Urologicznego EAU21. Przedstawiono tam wyniki badań polskich naukowców z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy testowali gogle rzeczywistości wirtualnej podczas bolesnego zabiegu cystoskopii.

W badaniu wzięło udział łącznie 103 pacjentów, których średnia wieku wyniosła 66 lat, zakwalifikowanych do sztywnej cystoskopii tylko w znieczuleniu miejscowym wewnątrzcewkowym. Osoby losowo przydzielono do wykonania klasycznej cystoskopii lub zabiegu z użyciem okularów VR prezentujących obraz wodospadu Skógafoss na Islandii.

Pacjentów pytano po o poziom lęku oraz poproszono o wypełnienie ankiety dotyczącej lęku przed zabiegiem. Podczas cystoskopii zespół mierzył ciśnienie krwi, saturację tlenem i częstość akcji serca u pacjentów. A także prowadził obserwacje bólu za pomocą punktacji pomiarowej zwanej FLACC – obserwacja twarzy, nóg i płaczu – która jest stosowana u dzieci, ale tutaj dostosowano ją do osób dorosłych. Po zabiegu pacjentów poproszono o ocenę odczuwania bólu i nudności związanych z cystoskopią.

Ciekawe badania wrocławskich naukowców

Wyniki wykazały, że poziom bólu był niższy w grupie VR niż w grupie kontrolnej. Aczkolwiek nudności i zawroty głowy okazały się wyższe. Pacjenci uznali je jednak za na tyle znośne, że nie trzeba było przerywać zabiegu.

Podczas zabiegu u wszystkich pacjentów zaobserwowano wzrost ciśnienia krwi oraz tętna, ale w grupie VR wzrost ten był mniejszy. Stabilne pozostało również nasycenie tlenem. Pomiar był jednak mniej wiarygodny ze względu na konieczność noszenia masek w związku z pandemią.

Naukowcy uważają, że tego typu technologię da się w przyszłości wykorzystać do innych niewygodnych lub bolesnych zabiegów. Pozwoliłoby to znacznie zmniejszyć ból pacjenta.

gogle VR

Źródło

You may also like...