Powstał materiał który sam się naprawia
Pamiętacie drugą część Terminatora? Pojawiał się tam robot zbudowany z materiału przypominającego rtęć, który potrafił się błyskawicznie naprawiać, zasklepiając zniszczenia i dziury po pociskach. Naukowcom udało się opracować materiał o bardzo podobnych właściwościach.
Grupa naukowców z hiszpańskiego ośrodka CIDETEC Center for Electrochemical Technologies, opracowała polimer posiadający właściwości umożliwiające mu automatyczną naprawę. Już wcześniej podejmowano próby stworzenia takiego materiału, lecz aktywacja jego właściwości zawsze wymagała udziału zewnętrznego czynnika, takiego jak temperatura, lub ciśnienie. Badaczom ze słonecznej Hiszpanii udało się jednak stworzyć materiał, który działa samodzielnie.
Gdy opracowany przez nich poliuretan zostanie uszkodzony, automatycznie zaczyna się naprawiać, powracając do oryginalnej formy. Co więcej, reakcja zachodzi w temperaturze pokojowej i już w ciągu dwóch godzin, materiał przywraca swój pierwotny kształt w 97-procentach.
Wynalazek naukowców nie jest drogi w produkcji i z pewnością szybko znajdzie zastosowanie w środowisku przemysłowym, np. w maszynach, które dzięki temu nie będą potrzebowały wymiany podzespołów, ponieważ same się naprawią.
Źródło: Rsc.org
Technogadżet w liczbach