Problemy z Chrome dla Androida. Przeglądarka gubi dane

Google ma problem z przeglądarką Chrome dla Androida, w której wykryto poważny błąd, powodujący utratę danych. Dystrybucję aktualizacji już wstrzymano, a teraz producent zastanawia się jak rozwiązać problem.

Wielu użytkowników smartfonów może nie podobać się strategia Google, dotycząca sposobu dystrybucji aktualizacji. Firma dostarcza je etapami, a więc nie wszyscy od razu mogą je zainstalować. Taki system może irytować, ale ma też zaletę. Jeśli bowiem w aktualizacji wykryty zostanie błąd, można ją natychmiast wstrzymać. Wówczas tylko niewielka część użytkowników doświadczy problemu.

Tak właśnie stało się z aktualizacją Chrome 79, dostarczają na Androida. Odkryto bowiem, że nowa wersja przeglądarki posiada buga powodującego utratę danych. Firma wstrzymała dystrybucję aktualizacji, lecz część użytkowników smartfonów zdążyła już ją zainstalować. Koncern zastanawia się teraz w jaki sposób rozwiązać ten problem.

Aplikacja traci bowiem dane podczas przeglądania sieci. Dotyczy to jednak tylko aplikacji, które korzystają z sieciowego składnika renderowania o nazwie WebView. Nowa wersja przeglądarki zmienia bowiem miejsce przechowywania danych gromadzonych przez aplikacje firm trzecich korzystające z WebView. Nie robi tego jednak w należyty sposób. Zasadniczo dane nadal znajdują się w starej lokalizacji, ale aplikacje ich nie widzą, więc zgłaszają błąd.

Na tę chwilę nie wiadomo jaki jest zasięg problemu. W sieci pojawia się jednak coraz więcej skarg, zarówno ze strony deweloperów, jak i użytkowników, więc można założyć, że kłopot dotyczy mnóstwa osób. Google oczywiście wstrzymało aktualizacje, ale firma nie ma na razie pomysłu jak poradzić sobie z tym kłopotem.

Największym problemem będzie kwestia utraconych danych, a na tę chwilę nie ma pewności, że uda się je wszystkie odzyskać. Kłopot jest niewątpliwie bardzo poważny, gdyż dotyczy aplikacji kluczowej nie tylko dla przeglądania stron, ale też funkcjonowania innych programów.

Chrome

Źródło

You may also like...