Qualcomm dostanie od Apple aż 4,5 mld dolarów za korzystanie z patentów

Apple i Qualcomm doszły w końcu do porozumienia w sprawie sporu patentowego. W ramach współpracy Qualcomm dostanie od firmy z Cupertino aż 4,5 mld dolarów.

Rozpoczęta wiele miesięcy temu batalia patentowa pomiędzy Apple i Qualcommem, została wreszcie zakończona. Obie firmy doszły już do porozumienia w sprawie bezprawnego wykorzystania własnych technologii. A to oznacza oficjalne zakopanie topora wojennego.

W przypadku producenta smartfonów porozumienie będzie jednak bardzo kosztowne. Firma zapłaci swemu rywalowi około 4,5-4,7 mld dolarów. Nie jest to jednak odszkodowanie za bezumowne korzystanie z technologii. Za te pieniądze Apple kupiło sobie sześcioletnią umowę licencyjną pozwalającą legalnie korzystać z patentów rywala. Zagwarantowało sobie także możliwość przedłużenia jej o kolejne dwa lata.

Dzięki podpisanemu porozumieniu, amerykański producent nie będzie musiał przekładać premiery iPhone’a 5G, który z powodu sporu mógłby pojawić się dopiero w 2021 roku. Batalia patentowa spowodowała bowiem, że Apple nie miało skąd wziąć modemów dla nowego sprzętu. Początkowo pokładano duże nadzieje we współpracy z Intelem, ale ten nie miał jeszcze gotowego produktu i trzeba byłoby sporo na niego czekać. Liczono na to, że uda się opracować własny modem, ale nie jest to zadanie łatwe. Wymagałoby bowiem co najmniej kilku lat prac rozwojowych, więc nie wchodziło w grę. Rzecz jasna amerykańska firma mogła kupić modemu u Samsunga, ale od jakiegoś czasu chce się uniezależnić od swego rywala, więc również nie było to dobrym pomysłem.

Na szczęście zawarta ugoda rozwiązuje ten problem.

Apple

Źródło: Theverge.com

You may also like...