Robot zastąpi baseballistów

Być może już wkrótce sportowcy zmagający się podczas Olimpijskich Igrzysk, zostaną zastąpieni w całości przez roboty. Pierwszy krok w tym kierunku uczyli naukowcy z tokijskiego Uniwersytetu Elektro-Komunikacji, we współpracy z Instytutem Nauki i Technologii z Okinawy.

Wspomniani naukowcy zbudowali humanoidalnego robota grającego w baseball. Co prawda na razie maszyna nie używa prawdziwego kija, lecz urządzenia bardziej przypominającego wachlarz, ale to głównie dlatego, że robot nie jest w 100 procentach precyzyjny, choć wystarczająco inteligentny, aby regulować kierunek i siłę wymachu, dla lepszego kontaktu z piłką.

W tym celu maszyna została wyposażona w GPU firmy Nvidia, dokładnie taki sam jak znajduje się w kartach graficznych, który tutaj w połączeniu z odpowiednim oprogramowanie, pełni rolę mózgu. GPU zbiera informacje z akcelerometru, na podstawie których określany jest tor lotu oraz prędkość lecącej piłki, a to z kolei przekłada się na kierunek i siłę wymachu kija.

Naturalne powyższy eksperyment nie ma na celu stworzenie sportowca, który zastąpiłby zawodowego baseballistę. Przynajmniej na razie. Naukowcy skonstruowali go po to, by nauczyć się konstruować jeszcze bardziej wydajniejsze oraz inteligentniejsze robo-mózgi.

Źródło: Wired.com

You may also like...