Rosja nałożyła na Google wielomiliardową karę za niedozwolone treści
Rosyjski sąd nałożył na koncern Google karę w wysokości 7,2 mld rubli (396 mln zł). To grzywna za to, iż koncern nie usuwał treści, uznawanych w tym kraju za nielegalne.
Rosja coraz ostrzej walczy z dużymi koncernami technologicznymi, które nie spełniają ich żądań. Na początku bieżącego roku Rosyjski Urząd Antymonopolowy FAS nałożył na Apple 12 mln dolarów kary, za rzekome nadużywanie dominującej pozycji w App Store.
Google ukarane przez rosyjski sąd
Z kolei w maju rosyjski Roskomnadzor zajmujący się kontrolowaniem internetu, wszczął batalię z koncernem Google. Agencja domagała się wówczas usunięcia 26 tys. treści dostępnych w wyszukiwarce. Groziła również, że jeśli firma z Cupertino nie spełni żądań, wówczas nałoży na nią karę w wysokości 10 procent jej rocznych przychodów. W przypadku braku reakcji, może też nastąpić spowolnienie działania usług koncernu na terenie Rosji.
Ciągnąca się przez wiele miesięcy sprawa znalazła swój finał w rosyjskim sądzie. Nałożył na Google karę w wysokości 7,2 mld rubli (396 mln zł). To grzywna za brak reakcji na żądania usunięcia z wyszukiwarki nielegalnych w tym kraju treści. Co ciekawe, w 2021 roku Rosja nałożyła grzywny na wiele firm technologicznych, za nieprzestrzeganie zasad dotyczących internetowych treści. Ten wyrok jest jednak pierwszym przypadkiem, kiedy to nałożoną grzywnę wyliczono na podstawie rocznych przychodów firmy.
Google ogłosiło, że przed podjęciem decyzji dotyczącej dalszych działań, zapozna się z dokumentami sądowymi. Firma ma 10 dni na złożenie odwołania od powyższego wyroku.
Nie jest to jedyny internetowy gigant, na którego w ostatnim czasie rosyjski rząd nałożył grzywnę. Ukarano także koncern Meta (dawniej Facebook) oraz należący do niego Instagram, kwotą w wysokości 2 mld rubli (około 110 mln zł) pod podobnymi zarzutami. Met oskarżono o to, że nie usunął 2000 zakazanych treści, natomiast Google ukarano za to, że nie usunęło 2600 treści.
Do zakazanych treści należały posty promujące zażywanie narkotyków, niebezpieczne zachowania. Były tam również instrukcje dotyczące robienia improwizowanej broni i materiałów wybuchowych, a także wszystko dotyczące tego ekstremistów lub terrorystów.
Technogadżet w liczbach