Rosjanie tworzą mobilny system operacyjny

Rosja pod względem nowoczesnych technologii mocno wyprzedza Polskę. Mają własny portal społecznościowy, nowoczesnego smartfona Yotaphone, a teraz planują stworzyć własny, mobilny system operacyjny.

Na rynku mobilnych systemów operacyjnych jest aktualnie trzech graczy: dominujący Android, a także mniej popularne iOS oraz Windows Phone. Nie oznacza to jednak, że nie ma tam miejsca dla kolejnej platformy i z takiego też założenia wychodzi rosyjski rząd, który planuje stworzenie własnego systemu operacyjnego, przeznaczonego do urządzeń mobilnych.

Informację tę potwierdził oficjalnie Nikolai Nikiforov, rosyjski minister telekomunikacji, który poinformował media, że prowadzone są już zaawansowane rozmowy z fińską firmą Jolla, dotyczące stworzenia rosyjskiego systemu mobilnego bazującego na platformie Sailfish OS. Rosjanie już od jakiegoś czasu próbują się uniezależnić od zachodnich technologii, dlatego jakiś czas temu zapowiedzieli opracowanie własnego procesora do komputerów osobistych, a kolejnym krokiem jest system mobilny. Nowa platforma zachęci lokalnych deweloperów do produkcji oprogramowania, co w efekcie zapewni duże wsparcie dla rosyjskiej gospodarki.

Plan zakłada, że w ciągu następnej dekady nowy system pozwoli zredukować zachodnich systemów w rosyjskim rynku telefonii komórkowej do około 50 procent.

Źródło: Engadget.com

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *