Rozciągliwy wyświetlacz Samsunga zapewnia realistyczny efekt 3D

Samsung zaprezentował nowy rozciągliwy wyświetlacz do tabletów. 13-calowy panel posiada jednak niezwykłą właściwość, gdyż zapewnia realistyczny efekt 3D.

W ostatnich latach technologia wyświetlaczy znacznie poszła naprzód. Oprócz ekranów oferujących coraz lepszą jakość obrazu, pojawiły się również panele, które można składać. Tego typu rozwiązania szybko znalazły zastosowanie w składanych smartfonach, takich jak Samsung Galaxy Z Fold 3 5G, którego w polskich sklepach dostaniecie za 8199 zł.

Nowością są także ekrany zwijane, które powoli zaczynają pojawiać w telewizorach oraz instalacjach prezentacyjnych. Podejmuje się także próby wykorzystania ich w urządzeniach mobilnych, ale na razie są to jedynie prototypy.

Ostatnim typem wyświetlaczy opracowanych na przestrzeni ostatnich lat są modele rozciągliwe. To elastyczne ekrany, które mogą nieznacznie zwiększać swój rozmiar, zapewniając zupełnie nowe możliwości. Jeden z takich wyświetlaczy opracował Samsung, prezentując go podczas wystawy Global Tech Korea 2021.

Opracowany przez inżynierów koreańskiego giganta rozciągliwy wyświetlacz OLED ma 13-cali i powstał do dużych tabletów. Podczas prezentacji, którą możecie zobaczyć na poniższym wideo, wyświetlano na nim płynącą lawę. Dzięki specjalnej konstrukcji znajdującej się pod panelem, określone jego fragment są wypychane. Daje to bardzo realistyczny efekt 3D bez konieczności stosowania stereoskopowych technologii.

Samsung na razie nie ujawnił do czego zamierza wykorzystać takie wyświetlacze. Stworzona technologia może jednak mieć bardzo wiele zastosowań. W przyszłości takie wypukłości będą mogły odpowiadać klawiszom, dzięki czemu pisanie na takich ekranach stanie się bardziej naturalne. Oczywiście to tylko jeden z pomysłów i inżynierowie na pewno wymyślą ich znacznie więcej.

rozciągliwy wyświetlacz

Źródło

You may also like...