Starlink wprowadzi sateliarny internet do statków, pociągów i samolotów

Starlink rozwija się w szybkim tempie, a już wkrótce z usług będzie można korzystać także na statkach i samolotach. SpaceX dostało właśnie zgodę od FCC na rozszerzenie swego biznesu o nowe obszary.

Firma SpaceX stosunkowo krótko oferuje swój satelitarny internet, jednak bardzo szybko udaje się jej zdobywać nowych klientów. Dla wielu osób Starlink stanowi bowiem jedyną alternatywę, gdyż tam gdzie mieszkają, nie można korzystać z globalnej sieci w inny sposób.

Firma początkowo oferowała swój internet tylko w wersji stacjonarnej, a od niedawna dostępny jest również w wersji mobilnej, przeznaczonej dla kamperów. Wkrótce będzie jednak można z niego korzystać także w wielu innych miejscach. Amerykańska Federalna Komisja Łączności dała bowiem zielone światło na rozszerzenie dostępności usługi o kolejne środki transportu. Chodzi tu o statki, pociągi, samoloty oraz inne pojazdy.

Szczególnie ucieszy to pasażerów samolotów. Komercyjne linie lotnicze i prywatne odrzutowce obecnie wykorzystują naziemne wieże komórkowe i satelity do połączeń internetowych. Czasem jednak bywają z nim problemy, ze względu na odległość maszyny od masztu komórkowego lub satelity. Może to powodować ograniczenia prędkości transferu oraz problemy z połączeniem.

Przestawienie się na Starlink zmniejszy odległość między samolotem i satelitą, co zapewni bardziej stabilne połączenie internetowe. Oczywiście aby je zapewnić, SpaceX będzie musiało znacznie zwiększyć liczbę satelitów umieszczonych na orbicie. Miejmy nadzieję, że firma sobie z tym poradzi i wzrost liczby użytkowników usługi nie pogorszy jej jakości.

Starlink

Źródło

You may also like...